Współpraca merytoryczna z
dr Lidia Ruszkowska
Specjalista pediatra i dermatolog,
ordynator Oddziału Dermatologii
Dziecięcej MSS w Warszawie

Choroby skóry u dzieci

W chorobach skóry zawsze dochodzi do uszkodzenia naskórka. Z tego względu pacjentom zaleca się używanie delikatnych środków myjących i piorących – również dorosłym i starszym dzieciom.

Delikatny naskórek

Naskórek to najbardziej zewnętrzna warstwa, przez którą skóra odbiera bodźce, wchłaniane są różne substancje, z którymi skóra ma kontakt, a także przez którą wnikają drobnoustroje i alergeny. U dziecka łatwo ulega podrażnieniom. Jest niezwykle wrażliwy, łatwo przepuszczalny i delikatny – jego grubość to zaledwie 50 mikrometrów! Skóra dorosłego może być aż 5x grubsza. Największą skłonność do powstania zmian skórnych, a zwłaszcza wyprysku, wykazuje skóra dzieci do 3. roku życia.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

– jest najczęstszą chorobą skóry o podłożu alergicznym u dzieci do 3. r.ż. U małych dzieci objawy skórne mogą dotyczyć całej skóry. Ponieważ stałym objawem jest świąd, naskórek jest dodatkowo uszkadzany przez drapanie, co jest przyczyną powstawania nadżerek i ranek.

Dziecięce łojotokowe zapalenie skóry – jest bardzo częstą dermatozą u niemowląt. Na skórze głowy i całego ciała pojawiają się czerwone plamy z łuszczącą się powierzchnią. Powstawanie takich objawów często jest sygnałem, że skóra Twojego dziecka jest nieprawidłowo pielęgnowana.

Podrażnienia skóry, potówki – mogą być spowodowane kosmetykami, środkami pielęgnacyjnymi, ubrankami czy nieodpowiednimi proszkami do prania.

Odpowiednia ochrona

Nawet skóra u zdrowego dziecka nie jest odporna na działanie szkodliwych substancji. Dopóki nie będzie w pełni dojrzała, trzeba otoczyć ją pełną ochroną. Skóra alergika wymaga odpowiedniego leczenia, a na co dzień – jeszcze większej dbałości o jej ochronę. Ważny jest wybór delikatnych środków do mycia i prania, tak, aby substancje mogące podrażnić skórę nie dostały się do organizmu podczas kąpieli czy w kontakcie z ubraniami.

Program Lovela Care