Współpraca merytoryczna z
dr Lidia Ruszkowska
Specjalista pediatra i dermatolog,
ordynator Oddziału Dermatologii
Dziecięcej MSS w Warszawie

Dziecko i pies – lekcje empatii z czworonogiem

Dziecko i pies to temat rzeka. Wiąże się z wieloma pytaniami: jak zadbać o czystość w domu, w którym są dzieci i pies?, jak wygląda bezpieczna zabawa z psem?, jak przygotować zwierzę na narodziny dziecka? Mimo obowiązków związanych z posiadaniem psa wiele rodzin nie wyobraża sobie jednak bez nich życia. Dlaczego relacja między dzieckiem i czworonogiem może być naprawdę wyjątkowa?
 

DORASTANIE U BOKU PSA

Pies znający swoje miejsce w „ludzkim stadzie” wie, co wolno, a czego nie. Do tego, aby rzetelnie wykonywał polecenia i zdołał zaadaptować się do zmieniających warunków w rodzinie (np. gdy rodzi się dziecko), potrzebna jest jednak dobra komunikacja i ludzki szacunek wobec psich potrzeb. Dziecko dorastające z psem ma szansę – przy pomocy dorosłych – tego wszystkiego się nauczyć. To w nauce wzajemnego szacunku wobec potrzeb – tych dziecięcych, i tych psich, rozwija się niezwykła więź, a także wrażliwość, troska, empatia.
 

PRZYJACIELE

Pies przyjaciel wzbogaca życie każdego dziecka. A mówienie o tym, że dziecko może się z psem prawdziwie zaprzyjaźnić, nie jest fantazją zaczerpniętą z filmów. Naukowcy badający umiejętności społeczne czworonogów wykazali, że psy potrafią rozróżniać emocje na twarzy ludzi, do których są przywiązane, i naprawdę kochają swoich właścicieli. Potrafią się również dostosowywać do różnych osób, po to, by jego życie z człowiekiem było jak najbardziej udane.
 

GŁASKANIE WYCISZA

Psy wzbudzają zainteresowanie u większości dzieci, a kontakt z nimi sprawia, że życie rodzinne staje się weselsze. I dzieci , i psy uwielbiają się bawić, są ciekawe świata i potrzebują miłości. Obcowanie z czworonogiem przynosi też wiele korzyści dla rozwoju emocjonalnego dziecka.

Pies akceptuje i nie ocenia. Głaskanie psa wycisza emocje, relaksuje, jest po prostu przyjemne, dlatego – jak podkreślają psycholodzy – kontakt z psem działa terapeutycznie.
 

HIGIENA I BEZPIECZEŃSTWO

Dobre relacje między psem a człowiekiem wymagają wzajemnego zaufania, jednak osoby dorosłe muszą zwracać uwagę na to, by małe dzieci nie pozostawały same z psem bez nadzoru. Sytuacje z pozoru proste mogą bowiem przerastać dzieci.

To my, dorośli, musimy też zadbać o higienę i czystość. Czy częste mycie podłóg, usuwanie sierści z ubranek czy sprzątanie brudu wnoszonego do domu na psich łapach mogą być zniechęcające? Niekoniecznie, jeśli pozwolimy sobie pomóc, chociażby sięgając po środki, które najlepiej służą naszym dzieciom, np. Lovela.

Program Lovela Care