Współpraca merytoryczna z
dr Lidia Ruszkowska
Specjalista pediatra i dermatolog,
ordynator Oddziału Dermatologii
Dziecięcej MSS w Warszawie

Mobilni rodzice

MOBILNA MAMA

Poruszając się po mieście – zwłaszcza w towarzystwie niemowlęcia w wózku – mamy, ojcowie, opiekunki potrzebują przyjaznej przestrzeni do życia i bycia aktywnym. To sprawa równie ważna jak proszek do prania bezpieczny dla dziecięcej skóry.

SCHODY, SCHODY, SCHODY…

Dziecko dorastając, rozwija coraz to nowe umiejętności, a ciekawość świata pcha go do eksploracji świata. Dbając o bezpieczeństwo dziecka, towarzyszymy mu w rozwoju. Ale my również potrzebujemy przyjaznej przestrzeni do bycia rodzicami. Jak to wygląda w codziennym życiu?

Nic dziwnego, że spacerując z wózkiem, zaczynamy na nowo patrzeć na miasto. Wysokie krawężniki, brak podjazdów na schodach, nierówne chodniki  – to wszystko utrudnia przemieszczanie się z miejsca na miejsce, załatwianie spraw, bycie aktywnym rodzicem.

Konieczność dźwigania wózka po schodach jest chyba nadal najczęstszą barierą architektoniczną, z jaką spotykamy się w mieście Na szczęście wiele się zmienia. Nowe budynki są dostosowywane do potrzeb rodziców przemieszczających się z dzieckiem. Stare przejścia podziemne, kładki nad ulicami, schodki do sklepu bez podjazdu – nie zawsze. I co wtedy?
 

  • Gdy podjazd jest stromy, pamiętajmy, że lepiej wjechać na niego, gdy wózek ustawiony jest tyłem. Podobnie gdy zmuszeni jesteśmy pokonać wózkiem schody – najlepiej wózek ustawić tyłem i wciągać go tylko na tylnych kołach.
  •  
  • Czasami najlepszym rozwiązaniem jest po prostu poproszenie o pomoc przechodzącą osobę.

 

MAMA W URZĘDZIE

Urzędy, muzea, dworce, restauracje to miejsca, które na szczęście zmieniają się i wprowadzają udogodnienia dla rodziców z dziećmi. Jeśli nie jesteś pewna, czego się spodziewać, udając się z dzieckiem na przykład do urzędu w celu załatwienia jakiejś sprawy, najlepiej odwiedź stronę internetową miejsca, do którego się wybierasz.

Wiele instytucji informuje o udogodnieniach dla matek z małymi dziećmi. Na przykład o tym, przy którym wejściu znajduje się wjazd dla wózków albo winda. Warto poszukać informacji, czy w danym urzędzie kobiety w ciąży i matki z dziećmi na rękach przyjmowane są poza kolejnością lub czy można się umówić na wizytę na konkretną godzinę.

 

BEZPIECZNA JAZDA

Podróż z wózkiem dziecięcym miejską komunikacją to również wyzwanie. Na pewno wiele zmienia dostęp do niskopodłogowych autobusów czy tramwajów. Korzystając z nich, nie musimy prosić podróżnych o pomoc przy wsiadaniu. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach bezpiecznej jazdy:
 

  • Wysiadaj pierwsza i wyciągaj wózek z autobusu, stojąc na zewnątrz.
  •  
  • Najlepiej ustaw się z wózkiem blisko poręczy. Będąc w autobusie czy tramwaju, nie zapomnij o zablokowaniu hamulców.
  •  
  • Naciskając przed wejściem do autobusu przycisk z wózkiem, dajemy kierowcy sygnał, aby obniżył wejście do pojazdu.
  •  
  • Pamiętaj, aby taksówką przewozić dziecko w foteliku. Niektórzy taksówkarze mają siedziska i foteliki umożliwiające przewożenie dzieci. Zamawiając taksówkę, zapytaj o to.

 

Powoli zmienia się nastawienie urzędów, instytucji, punktów usługowych dbających o to, by miasto było przestrzenią przyjazną dla rodziców. Krawężniki są obniżane, chodniki remontowane, przy schodach montowane podjazdy, a w urzędach czy restauracjach stawiane przewijaki, wydzielane miejsca do karmienia piersią czy kąciki zabaw. To wszystko zwiększa naszą mobilność i pomaga nam być rodzicami.

A Wy jakie macie doświadczenia z poruszaniem się po mieście z małym dzieckiem?

Program Lovela Care