Breadcrumbs

Dieta małego alergika

Zaleca się utrzymać karmienie piersią przez pierwszy rok życia, a do ukończenia 4.-6. miesiąca życia wyłącznie karmić piersią – dopiero po 6. miesiącu śluzówka przewodu pokarmowego zaczyna osiągać dojrzałość. Karmienie naturalne zaleca się zwłaszcza w przypadku alergików oraz dzieci obarczonych ryzykiem rozwoju alergii (czyli takich, których chociaż jeden rodzic lub rodzeństwo jest alergikiem).

Jeśli karmisz piersią i zaobserwowałaś u dziecka objawy alergii, zgłoś się do lekarza. Może Ci poradzić wyeliminowanie z diety najsilniejszych alergenów, to znaczy: mleka i jego produktów, jajek, owoców cytrusowych lub orzechów.

W przypadku rozpoznania alergii na białko mleka krowiego powinnaś całkowicie wyeliminować z diety pokarmy pochodzenia wołowego (mięso wołowe i cielęce, mleko, masło, sery).

Jeśli nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, niemowlę powinno otrzymywać odpowiednią mieszankę mleczną. Jeżeli natomiast maluszek jest uczulony na białko mleka krowiego, lekarz przepisze mu mieszankę mlekozastępczą, czyli tak zwany hydrolizat o wysokim stopniu hydrolizy.

Jeżeli Twoje dziecko ma w bliskiej rodzinie osoby (rodzice lub rodzeństwo) z jakąkolwiek chorobą o podłożu alergicznym, a karmienie piersią nie jest możliwe, powinno otrzymywać profilaktycznie mieszankę mleczną hipoalergiczną (oznaczoną skrótem HA) – tak zwany hydrolizat o niskim stopniu hydrolizy. 

Pamiętaj! Wszelkie decyzje związane z dietą dziecka zawsze konsultuj z lekarzem.