
W domu dziecko spędza dużo czasu nie tylko na zabawie. Zadbaj o to, by było to miejsce bezpieczne i przyjazne. Podpowiemy Ci jak.
Unikanie alergenów
Zarówno latem, jak i zimą zaleca się częste wietrzenie mieszkania. Ponadto, aby zmniejszyć narażenie na roztocza kurzu domowego, wskazane jest – zwłaszcza w przypadku alergików – usunięcie z domu ciężkich zasłon, narzut czy dywanów. Ważne jest także częste pranie pościeli, koniecznie w środkach przeznaczonych dla dzieci. Skóra dziecka jest bowiem niedojrzała i z łatwością przenikają przez nią szkodliwe substancje i alergeny. W przypadku niemowląt i małych dzieci dobrze, by w proszkach bezpiecznych dla dziecięcej skóry były prane wszystkie rzeczy, z którymi ona ma kontakt, również takie jak pościel rodziców czy narzuta służąca do zabawy na podłodze.
Idealne porządki
Regularne sprzątanie i pranie pozwalają na ograniczenie ilości kurzu w mieszkaniu, z którym kontakt może wywoływać u dziecka reakcje alergiczne. Trzeba jednak wiedzieć, jak sprzątać, aby utrzymać dom w ładzie przyjaznym dla dziecka. Niewskazane jest używanie silnie pachnących środków czyszczących i odświeżaczy powietrza, a także... trzymanie w dziecinnym pokoju pachnących roślin – mogą one podrażniać drogi oddechowe malucha. Koniecznie też nie urządzaj porządków z odkurzaniem i trzepaniem w obecności smyka. To prawda, że to trudne, ale postaraj się. Jeśli zastanawiasz się nad zainstalowaniem w domu klimatyzatora, warto pamiętać o regularnym jego konserwowaniu, w przeciwnym razie narażasz dziecko na kontakt z pleśniami i grzybami.
Minimum ostrożności
Gdy maluch zaczyna raczkować albo stawia pierwsze kroki, dla rodziców to cudowne chwile. Ale od tego momentu trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by w domu, po którym porusza się brzdąc, było bezpiecznie. Maluch próbuje sięgać po wszystko, co znajduje się w zasięgu jego ręki. Schowaj więc dobrze ostre przedmioty oraz takie, którymi dziecko mogłoby się zadławić. Pomyśl, czy na jakiś czas nie zrezygnować z obrusów – pociągając za niego, maluch może np. zrzucić ze stołu kubek z gorącą herbatą. Ostre krawędzie mebli można zabezpieczyć specjalnymi nakładkami. Na schodach warto zainstalować bramki, a w gniazdkach elektrycznych zaślepki. Gdy w domu są zwierzaki, pamiętaj również o zachowaniu bezpieczeństwa w ich kontaktach z dzieckiem. Twoja pociecha powinna się znajdować stale pod opieką osoby dorosłej.