Breadcrumbs

Jak przygotować się do porodu?

Na ogół każde ważne wydarzenie w życiu poprzedzane jest przygotowaniami. Narodziny dziecka to bez wątpienia wyjątkowy moment. Warto wykorzystać czas ciąży nie tylko na kompletowanie wyprawki, lecz także na przygotowania do porodu – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

 

Jak przygotować się do porodu?

  1. Zdobądź wiedzę na temat porodu

Wiedza daje siłę. Warto poznać fizjologię porodu, jego poszczególne etapy i czynniki, jakie wpływają na jego przebieg. Zrozumienie tego procesu pomoże w podejmowaniu najlepszych decyzji dla siebie i dziecka. Zapoznanie się z pozycjami do rodzenia, sposobami łagodzenia bólu, a także zmierzenie się z wieloma mitami krążącymi wokół porodów pomoże nam przez to przejść. Aby zdobyć rzetelną wiedzę, można zapisać się do szkoły rodzenia, uczestniczyć w bezpłatnych spotkaniach edukacyjnych z położną oraz sięgać po literaturę.

  1. Poznaj swoje prawa

Czy czytałaś już standard opieki okołoporodowej? To właśnie w nim znajdziesz informacje o wszystkich prawach, jakie przysługują kobietom zarówno w ciąży, jak i podczas porodu i po narodzinach dziecka. Warto znać swoje prawa i domagać się respektowania tego, co dla nas ważne.

  1. Stwórz plan porodu

Nie należy traktować go jak sztywny scenariusz, ale dokument, w którym określisz swoje oczekiwania dot. opieki okołoporodowej. Stwórz go wspólnie z osobą prowadzącą ciążę i/lub położną.

  1. Wybierz położną

Każdej kobiecie w ciąży przysługują bezpłatne spotkania edukacyjne z położną, odbywające się od 21. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 32. – dwa razy. Aby w nich uczestniczyć wystarczy złożyć deklarację wyboru położnej. Ta sama położna może objąć opieką ciebie i dziecko już po porodzie.

  1. Odwiedź szpital

Umów się na spotkanie i odwiedź szpital, w którym zamierzasz rodzić. Możesz zobaczyć sale, porozmawiać z personelem, zadać pytania, które cię nurtują. Możliwość zapoznania się z danym miejscem sprawia, że nie jest one dla nas całkowicie obce, co także ma wpływ na poród.

  1. Pilnuj terminów badań

Kontroluj stan zdrowia i wykonuj niezbędne badania zalecane przez osobę prowadzącą ciążę. Odwiedź także dentystę!

  1. Jedz zdrowo i z głową

Zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych, pełnych cukru i tłuszczu trans. Zapomnij o alkoholu. Jedz zdrowo, aby dostarczyć sobie i dziecku wszystkich niezbędnych składników. Pamiętaj, jedz dla dwojga, a nie za dwoje – dwa razy lepiej, a nie dwa razy więcej!

  1. Dbaj o aktywność fizyczną

Już umiarkowana aktywność poprawia kondycję, krążenie, zaopatruje organizm w tlen. Spacer,, joga, pływanie skutecznie poprawią też samopoczucie. Pamiętaj także o ćwiczeniach Kegla, które przygotują mięśnie dna miednicy do porodu. Nie zapominaj o relaksie i oddechu, które też są ważne podczas porodu.

  1. Spakuj się

Nie zostawiaj spakowania torby do szpitala na ostatnią chwilę. Dla własnego spokoju zrób to wcześniej, już ok. 34. tygodnia ciąży. Wcześniej wypierz rzeczy w ulubionym płynie.

  1. Uwierz w siebie

Szukaj pozytywnych opowieści porodowych i ludzi, którzy będą cię wspierać oraz pomogą rozwiać wątpliwości. Jeżeli się boisz, porozmawiaj z kimś na ten temat. Przemyśl też, kto będzie dodawał ci otuchy podczas porodu (partner, doula, a może siostra?). Uwierz, że możesz urodzić samodzielnie. Ciało kobiety wie, jak rodzić.