Breadcrumbs

Bezpieczne pranie

Chcesz, aby ubranka Twojego maluszka były miękkie w dotyku, ładnie pachniały, nie miały plam. To zrozumiałe. Ale czy wiesz, jak jednocześnie zadbać o to, by pranie było bezpieczne dla jego skóry? Odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości.

Dlaczego zapach środków dla dzieci jest taki delikatny?

Zanim płyn do płukania skusi Cię swoim zapachem, zapamiętaj, że specjalne środki do prania dla dzieci nie zawierają silnych środków zapachowych – podobnie jak nie zawierają sztucznych barwników, enzymów chemicznych czy rozjaśniaczy optycznych. W ten sposób chronią wrażliwą skórę dziecka przed drażniącymi składnikami, które za pośrednictwem tkaniny mogłyby przenikać w głąb organizmu. Substancje zawarte w środkach dla dzieci są za to hipoalergiczne i delikatne, a to ważne dla kondycji skóry i zdrowia malucha.

Dlaczego nie należy łączyć zwykłych proszków do prania z płynem do płukania dla dzieci albo odwrotnie?

Użycie zwykłego proszku, a następnie płynu dla dzieci – lub odwrotnie – nie jest dobrym rozwiązaniem. Składniki piorące zawarte w zwykłych proszkach czy płynach wiążą się z włóknami i nawet po podwójnym płukniu pozostają w tkaninie. Takie mieszanie środków do prania (zwykłego i dla dzieci) powoduje, że zastosowanie produktu dla dzieci staje się niestety bezużyteczne. Lepiej w takim przypadku ograniczyć się do jednego produktu, ale zadbać o to, by był odpowiedni dla dzieci.

Po czym rozpoznać, że środek do prania jest bezpieczny dla skóry małych dzieci?

Uważnie czytaj informacje na etykiecie. Niektóre produkty mają na opakowaniu wizerunek dziecka, choć nie oznacza to, że można je stosować u maluszków. Zwróć uwagę, czy na produkcie podana jest informacja, że jest on odpowiedni od pierwszego dnia życia dziecka. Najlepiej, aby produkt miał też pozytywnę opinię jednego z uznanych ośrodków badawczych.

Dlaczego płynów do płukania nie zaleca się stosować od razu po urodzeniu?

Płyn do płukania – nawet ten dla dzieci – dodaje się w ostatnim etapie prania, co nie daje pełnej gwarancji, że zostanie dobrze wypłukany z ubranka. Dlatego w pierwszych tygodniach życia dziecka zaleca się stosowanie proszków i mleczek do prania dziecięcych ubranek. Dopiero w dalszej kolejności bezpieczniej użyć płynu do płukania dla dzieci.

Czym różni się proszek od mleczka do prania?

Zarówno proszek, jak i mleczko do prania dla dzieci to środki odpowiednio dbające o skórę najmłodszych. Jeśli chcesz, by ubranka były delikatniejsze w dotyku, warto, byś wypróbowała produkt w płynie. Mleczko do prania może być ponadto alternatywą dla płynu zmiękczającego. Nadaje ono miękkość i jednocześnie świetnie wypłukuje się z tkanin. Można je stosować od pierwszego dnia życia dziecka.

Czy mogę użyć odplamiacza, a następnie wyprać ubranko w proszku dla dzieci?

Małe dzieci są ekspertami w brudzeniu ubranek. Jeśli proszek nie radzi sobie z uporczywymi plamami, czasami trzeba zastosować odplamiacz. W takiej sytuacji warto jednak wybrać odplamiacz przeznaczony do ubranek dziecięcych, którego skład został opracowany w taki sposób, aby jednocześnie dbać o skórę dziecka. Skóra dziecka nie jest bowiem w pełni ukształtowana i nie stanowi odpowiedniej bariery dla szkodliwych substancji, które mogą być zawarte w zwykłych środkach do odplamiania.