Breadcrumbs

Pranie a choroby skóry

Odpowiednie pranie dziecięcych ubranek to ważny element właściwej pielęgnacji. Skóra dziecka nie stanowi bowiem dobrej bariery dla chemicznych substancji, z którymi się styka – również za pośrednictwem ubrań, pościeli czy kocyka. Odpowiadamy na pytania, które często nurtują młode mamy.

Czy pranie nowych ubranek i pościeli jest zawsze konieczne?

Tak. Zanim trafią one do naszych rąk, przebywają długą drogę, podczas której osadzają się na nich rozmaite zanieczyszczenia. Dlatego ważne jest, aby wszystkie nowe ubranka, a także rzeczy, które będą miały kontakt bezpośrednio ze skórą dziecka, zostały wyprane przed użyciem w specjalnych środkach dla dzieci.

Czy w proszku do prania dla dzieci prać również pościel rodziców?

Tak, warto wyprać w środkach dla dzieci wszystkie rzeczy, które mogą mieć kontakt ze skórą maleństwa – także pościel rodziców czy kocyk służący do zabawy na podłodze. Skóra dziecka nie jest jeszcze dojrzała i nie tworzy odpowiedniej bariery ochronnej dla silnych substancji zawartych w zwykłych produktach.

Kiedy wyprać ubranka kupione dla noworodka?

Nie ma określonych zasad dotyczących tego, w jakim momencie należy wyprać ubranka przed narodzinami maluszka. Przede wszystkim ważne jest, aby ciuszki zostały wyprane. Jeśli planujesz robić pranie dużo wcześniej, dobrym rozwiązaniem będzie przechowanie ubranek w próżniowym worku. Wówczas nie będą wystawione na działanie kurzu i innych czynników zewnętrznych. Przed pierwszym założeniem ubranek dziecku pamiętaj o prasowaniu, które niszczy drobnoustroje i sprawia, że ubranka są sterylnie czyste.

Czy używane ubranka kupione dla maluszka wymagają specjalnego prania?

Jeśli Twoje dziecko nie skończyło jeszcze 3 lat, najważniejsze jest to, abyś wyprała ubranka w specjalnych środkach przeznaczonych dla dzieci. Temperatura prania powinna być zgodna z tą podaną na metkach. Gdy ciuszki mają odcięte metki, pamiętaj, że większość zarazków ginie już w temperaturze 60ºC, zatem bez względu na to, gdzie ubrania zostały kupione, nie ma potrzeby ich “wygotowywania”. Wyprane ubranka warto wyprasować – wtedy będą sterylnie czyste.

Do kiedy prasować ubranka?

Warto pamiętać o prasowaniu ubranek zwłaszcza przed ich pierwszym założeniem. Jest ono wskazane, ponieważ niszczy drobnoustroje i sprawia, że ubranka są sterylnie czyste. W przypadku ciuszków, które przylegają bezpośrednio do skóry, prasowanie zaleca się do 3. miesiąca życia dziecka. Dobrze wiedzieć, że wyprasowane ubranka są też przyjemniejsze w dotyku, co ma duże znaczenie dla dzieci z wrażliwą skórą.

Jak działa specjalny program w pralkach do prania ubranek dziecięcych?

Niektóre pralki mają specjalny program do prania dziecięcych ubranek. Jego zaletą jest domyślne ustawienie wydłużonego prania w wyższej temperaturze oraz dodatkowego płukania, co może być przydatne w przypadku dzieci i osób ze skórą skłonną do alergii. Pamiętaj, że w przypadku wrażliwej skóry najważniejsze znaczenie ma wybór odpowiednich środków piorących. Produkty przeznaczone dla dorosłych mogą zawierać drażniące składniki chemiczne i zapachowe, alergeny oraz inne substancje szkodliwe dla delikatnej skóry dziecka. Dlatego też szczególnie przez pierwsze 3 lata życia, gdy skóra nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, warto sięgać po sprawdzone i bezpieczne produkty hipoalergiczne.