Breadcrumbs

Sposoby na plamy

Powodzenie w walce z plamą zależy od:

  • tego, co ją spowodowało,
  • jakiego środka używamy do jej usuwania,
  • jak szybko od zaplamienia rozpoczynamy czyszczenie.

Warto pamiętać, że świeżą plamę usuwa się najłatwiej. Gdy plama zaschnie, trudniej sobie z nią poradzić, a czasem jej zlikwidowanie jest niemożliwe.

Jeżeli nie masz pod ręką odplamiacza, poniżej znajdziesz szereg domowych sposobów na radzenie sobie z plamami różnego typu:

Błoto

Odczekaj, aż błoto wyschnie, następnie spróbuj je wykruszyć lub wyszczotkować. Plamę przetrzeć alkoholem metylowym, następnie wyprać ubranie.

Czekolada

Zamocz ubranie w mleku, a następnie wypierz je w ciepłej wodzie z mydłem.

Czerwone soki owocowe

Posyp plamę dużą ilością soli kuchennej i mocno trzyj. Usuwaj brudną sól i uzupełniaj świeżą, aż do skutku. Następnie wypierz ubranie w proszku Lovela.

Dżem

Świeże plamy spłucz szybko wodą. Stare plamy namocz w roztworze boraksu, a następnie wypierz ubranie w proszku Lovela.

Flamastry

Upierz ubranie w mydle lub glicerynie, a następnie drugi raz w delikatnym proszku Lovela. Pozostałe ślady usuniesz spirytusem metylowym. Po tej czynności upierz ubranie jeszcze raz.

Jajko

Zaschnięte plamy upierz w wodzie z dodatkiem amoniaku, a następnie drugi raz w delikatnym proszku Lovela. Świeże zabrudzenia wypłucz natychmiast w zimnej wodzie.

Kakao

Świeże plamy polej gorącą wodą, a następnie szybko wypłucz w zimnej wodzie. Starsze plamy usuniesz ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku. Potem wystarczy tylko spłukać ubranie wodą.

Kał

Uporczywe plamy osusz i zeskrob. Namocz brudne ubranie na pół godziny w roztworze boraksu. Potem upierz w proszku Lovela.

Krew

Upierz zabrudzone rzeczy w wodzie zmrożonej kostkami lodu lub w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Jeżeli po tej czynności na ubraniach zostaną żółte plamy, łatwo usuniesz je wodą utlenioną.

Lody

Plamę z lodów przetrzyj tamponikiem nasączonym w spirytusie, a następnie wypłucz w letniej wodzie.

Mleko

Spłucz zimną wodą i namocz ubranie w proszku do prania ubrań dla dzieci Lovela.

Mocz

Posyp zabrudzenia grubą warstwą soli, a następnie wypłucz w zimnej wodzie.

Owoce

Świeże plamy zalej wrzącą wodą albo namocz w ciepłej maślance, a potem upierz. Plamy na bawełnianych ubraniach można wywabić też zsiadłym mlekiem, które powinnaś wetrzeć w plamę i zostawić na kilka godzin, a następnie wyprać ubranie w proszku Lovela.

Świeża trawa

Plam z trawy nie wolno zmywać wodą. Usuniesz je za pomocą 70-procentowego alkoholu lub rozcieńczonego amoniaku. Następnie spłucz ubranie lodowatą wodą i dokładnie upierz.

Wymioty

Plamę osusz i zeskrob. Następnie zamocz w wodzie z sodą i wytrzyj gąbką nasączoną roztworem boraksu. Potem ubranie dokładnie upierz.