Breadcrumbs

Pielęgnacja dziecka

Uważność na siebie i potrzeby dziecka, zdrowy rozsądek, a także wsparcie bliskich – to wszystko pomaga mamie w pierwszych tygodniach po porodzie oswajać się z nową sytuacją i spokojnie radzić sobie z opieką nad maluszkiem.

Nie musisz umieć wszystkiego od razu

Pierwsze tygodnie po porodzie to czas, gdy mama i dziecko uczą się siebie nawzajem. A jak wiadomo, nie zawsze łatwo robić coś po raz pierwszy, a oczekiwanie mistrzostwa od pierwszego razu tylko utrudnia sprawę. Dlatego pomyśl: noworodek wymaga karmienia piersią nawet 8-12 razy na dobę i przewijania pieluszek co 2-3 godziny; codziennie spędza też w naszych ramionach długie, błogie chwile, co pozwala nam nieustannie zachwycać się malutkim skarbem, ale też obserwować i każdego dnia coraz lepiej rozumieć jego potrzeby. To intensywny trening, który sprawi, że prędzej czy później wszystkie czynności związane z karmieniem, przewijaniem, kąpaniem, obcinaniem paznokci, ubieraniem czy wychodzeniem na spacer staną się naturalne, po prostu idą sprawniej.

 

Może się zdarzyć, że wzmożona czujność, skierowana na dziecko, wywoła lawinę pytań o to, czy wszystko w porządku: czy maluch się najada, czy nie śpi za długo, czy nie jest mu za ciepło… Mamy do nich prawo. Tyle że szukając odpowiedzi, lepiej nie nakręcać się przypadkowymi i często sprzecznymi radami, tylko korzystać ze sprawdzonej wiedzy – najlepiej zaufanych, doświadczonych mam czy pediatry.

 

Korzystaj z pomocy i wolnej chwili na sen

Świadomość, że nie jesteśmy same, że ktoś bliski – partner, mama, przyjaciółka – wyraża troskę i gotowość do pomocy, jest wzmacniająca i daje siłę do mierzenia się z nową codziennością. Warto o tym pamiętać, bo właściwie wszystkiego, oprócz karmienia piersią, co związane z opieką nad dzieckiem, można się uczyć razem z partnerem. W ten sposób każdy z rodziców wzmacnia dzień po dniu swoją samodzielność, a matka nie ma poczucia, że mierzy się z nową sytuacją sama.

 

Będąc mamą, warto też zadbać o własne potrzeby i prosić o pomoc. Opieka nad noworodkiem wymaga od nas pełnej dyspozycyjności i uwagi nie tylko za dnia, ale i w nocy. A niedospanie jest jej nieuniknionym efektem ubocznym. Dlatego doświadczone mamy radzą, by każdą wolną chwilę przeznaczyć na drzemkę. A także, by nie odrzucać tak łatwo propozycji zatroszczenia się o drobne sprawy przez innych: są chętni do pomocy w zakupach, prasowaniu, gotowaniu obiadu? Bardzo proszę!

 

To, jak się czujesz, jest ważne

Pierwsze tygodnie w domu z noworodkiem to czas, któremu towarzyszy często wiele emocji: od euforii i szczęścia, po złość czy smutek. Duży wpływ na radzenie sobie z nową sytuacją ma w tym czasie również bliski kontakt z partnerem i dbałość o wzajemne relacje. W końcu to razem, we dwoje, wchodzimy w nowe role. W trudnych chwilach warto zadać sobie proste pytania: czego w tej chwili potrzebuję? Co mi pomaga, a co nie? Nie służy mi najazd gości chcących obejrzeć maluszka? Czemu nie ograniczyć na jakiś czas liczbę wizyt. Dobrze mi robi bliska rozmowa z partnerem? Warto zadbać o to, by w codziennej krzątaninie znaleźć również czas na nią. Pamiętaj – to, jak się czujesz, jest równie ważne, jak zalecenia dotyczące pielęgnacji maluszka.

 

Pielęgnacja noworodka w pigułce

    Im młodsze dziecko, tym częściej musi być przewijane. Zbyt długie pozostawienie dziecka w mokrej pieluszce może prowadzić do odparzeń. Maluszki często robią kupkę w trakcie karmienia lub krótko po karmieniu, więc korzystnie jest zmieniać pieluszki po jedzeniu.

    Gojenie pępka trwa zazwyczaj 10-14 dni od porodu. Zgodnie z zaleceniami wystarczy tzw. sucha pielęgnacja i jeśli nie jest to niezbędne, nie ma potrzeby stosowania środków dezynfekujących. Gdy pojawią się niepokojące objawy, np. zaczerwienienie, ropna wydzielina, trzeba skonsultować się z pediatrą.

    Oczy noworodka wymagają codziennej pielęgnacji. Zaleca się, by przemywać jałowym gazikiem zwilżonym w soli fizjologicznej lub przegotowanej, ostudzonej wodzie. Przemywamy oko od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Do każdego oka trzeba użyć osobnego gazika.

    Woskowina chroni zewnętrzny przewód słuchowy przed zanieczyszczeniami i natłuszcza go. Jej nadmiar wydostaje się naturalnie na zewnątrz, wystarczy tylko przetrzeć małżowinę wacikiem. Nie wolno używać patyczków higienicznych do czyszczenia uszu.

    Najczęściej płaczą podczas kąpieli dzieci bardzo wrażliwe na bodźce: dotyk, światło czy zmianę temperatury. Do wody trzeba więc wkładać maluszka powoli i delikatnie, najlepiej cały czas polewając go wodą. W pomieszczeniu powinno być ciepło, co najmniej 25 st. C, a woda powinna mieć temperaturę 37 st. C. Niektóre maluszki lubią cieplejszą kąpiel, warto więc sprawdzić, co mu pasuje.

    Warto przestrzegać rutyny. Maluszki lubią, jeśli kąpiel, karmienie, tulenie zawsze odbywają się w tym samym rytmie.

    Ważnym elementem pielęgnacji noworodka jest wybór odpowiednich kosmetyków i środków do prania bezpiecznych dla skóry dziecka. Wybieraj proszek czy mleczko przeznaczone od pierwszych dni życia, np. Lovela. W przypadku środków do prania pamiętaj, by prać w nich nie tylko ubranka dziecka, ale też wszystkie rzeczy, które będą miały styczność ze skórą maluszka, np. pościel rodziców.