
Wiesz, że skóra noworodka jest wrażliwa i skłonna do podrażnień. Jednak czy wiesz, że skóra rozwija się do 3. roku życia dziecka i przez ten czas nie stanowi w pełni bariery ochronnej organizmu?
Przez pierwsze lata życia Twoje dziecko wymaga odpowiedniej opieki. Jesteś tego świadoma – dbasz o zdrową dietę, codzienną aktywność czy prawidłową pielęgnację swojego malucha. Jednocześnie wiele mam zapomina o praniu dziecięcych ubranek w środkach przeznaczonych dla dzieci, mimo że skóra dziecka ma całodzienny kontakt z upranymi tkaninami. Tymczasem skóra dziecka nie jest w pełni rozwinięta do 3. roku życia, zatem wymaga kompleksowej ochrony przez cały ten okres, w tym także stosowania bezpiecznych środków do prania ubranek dziecięcych.
Skóra dziecka i dorosłego – najważniejsze różnice
Skóra dziecka różni się od skóry dorosłego. Przez pierwsze 3 lata kształtuje się i zwiększa swoje funkcje ochronne, tak by odpowiednio pełnić swoją funkcję jako bariera chroniąca wnętrze organizmu przed urazami, promieniami UV czy substancjami chemicznymi, a także umożliwić odbiór dotyku i uczestniczyć w wielu innych ważnych procesach. Zatem ważne jest zrozumienie, na czym polega rozwój skóry dziecka, tak by zapewnić jej odpowiednią pielęgnację.
- Skóra dziecka jest 5 razy cieńsza!
Wszystkie struktury, które można wyodrębnić w skórze dorosłego człowieka, można znaleźć również u noworodka. Jednak u dziecka funkcje ochronne skóry nie działają tak sprawnie, ponieważ skóra jest nawet 5 razy cieńsza!, a zatem bardziej przepuszczalna dla zanieczyszczeń, temperatury i innych czynników, z którymi ma kontakt.
- Komórki jak luźne dachówki
Komórki skóry dorosłego ułożone są bardzo ciasno – jak dachówki, które ściśle do siebie przylegają. Z kolei u dzieci aż do 3. roku życia komórki naskórka można porównać do tkaniny o luźnym splocie – są luźniej ułożone, a zatem bardziej przepuszczalne. Sprzyja to łatwiejszemu przenikaniu do krwiobiegu szkodliwych substancji.
- Naczynia krwionośne blisko naskórka
U dzieci naczynia krwionośne są szerokie i leżą blisko naskórka. Co ciekawe, u noworodków aż przez niego prześwitują. Gołym okiem możemy nawet dostrzec, że noworodki są bardziej czerwone. W dalszym etapie rozwoju, choć już tego nie widzimy, naczynia krwionośxne nadal leżą bliżej naskórka i są szersze niż u dorosłego. Wykazują przez to większą podatność, by wchłaniać wszelkie przedostające się przez skórę szkodliwe substancje.
Kompleksowa ochrona
Brak podrażnień czy objawów alergii widocznych na skórze nie świadczą o tym, że spełnia ona swoje funkcje ochronne w takim stopniu jak skóra dojrzała. Nie widzisz tego, ale szkodliwe substancje mogą przenikać przez skórę dziecka do organizmu. Dlatego tak ważny jest wybór delikatnych środków piorących, które nie pozostawią na ubrankach substancji, które mogą być niebezpieczne dla maluszka. Pranie w specjalnych środkach dla dzieci i stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych na dziecięcą skórę gwarantują jej pełną ochronę i nie narażają organizmu na przenikanie do jego wnętrza szkodliwych substancji, alergenów czy drażniących składników chemicznych.