
- Pomieszczenia muszą być często wietrzone i nie mogą być przegrzewane.
- Jeśli karmisz piersią i zaobserwowałaś u dziecka objawy alergii, zgłoś się do lekarza. Może Ci poradzić wyeliminowanie z diety najsilniejszych alergenów, to znaczy: mleka i jego produktów, jajek, owoców cytrusowych lub orzechów.
- W mieszkaniu nie powinno być żadnych zwierząt, nawet rybek akwariowych.
- W pokoju dziecka nie powinno być również roślin doniczkowych. Zbiera się na nich kurz, a w ziemi mogą rozwijać się pleśnie.
- Po wejściu do domu powinno się zmieniać ubranie i obuwie, zwłaszcza, jeśli ktoś z domowników pracuje w miejscu, gdzie stężenie alergenów jest duże (np. na fermie zwierząt, przy koszeniu trawy itp.).
- Dzieci powinny możliwie dużo przebywać na świeżym powietrzu – z wyjątkiem okresów silnego pylenia i dni wietrznych lub mroźnych (gdy temperatura spada poniżej -10 st. C).
- Dzieci z alergią nie muszą unikać ruchu.
- Ubrania, pościel i bielizna dzieci z problemami skórnymi powinna być prana w specjalnym proszku, który nie będzie uczulał i powodował dodatkowych podrażnień.
- Ubrania małych alergików powinny być przewiewne, z czystej bawełny, najlepiej w jasnych kolorach, unikaj ubrań ze sztucznych tkanin i wełnianych.
- Bezwzględnie unikaj kontaktu z dymem papierosowym, niewskazany jest nawet pośredni kontakt z dymem (czyli z osobami palącymi papierosy, mimo że nie przy dziecku).