Breadcrumbs

Fakty i mity

Niemal każdy rodzic wie, że skóra dziecka jest delikatna i wymaga specjalnej ochrony.Dowiedz się, na czym dokładnie ona polega, i odrzuć wprowadzające w błąd mity.

Skóra dziecka aż do 3. roku życia jest niedojrzała ­– to znaczy, że nie stanowi odpowiedniej bariery dla szkodliwych substancji, które mogą przeniknąć w głąb organizmu malucha. Sprzymierzeńcami w jej rozwoju są zdrowa dieta, a także odpowiednie preparaty zewnętrzne – zarówno kosmetyki, jak i proszki czy płyny do prania. Dlaczego nawet pranie w specjalnych środkach jest takie ważne? Sprawdź, czy to, co wiesz, jest prawdą czy mitem.

 

Jeśli dziecko nie ma alergii, można odstawić proszek dla dzieci – To MIT

Niestety brak objawów alergii nie świadczy o tym, że skóra dziecka pełni swoje funkcje ochronne w takim stopniu jak skóra dorosłego. Delikatna i wrażliwa skóra dziecka jest bardzo podatna na uszkodzenia, a detergenty i inne substancje zawarte w zwykłych proszkach mogą być dla niej szkodliwe. Poza tym, ponieważ skóra dziecka jest nawet 5 razy cieńsza niż skóra dorosłego, szkodliwe substancje łatwo przenikają do organizmu dziecka. Dlatego zaleca się stosowanie delikatnych środków do prania dla dzieci jak najdłużej.

 

Można prać w zwykłych proszkach, trzeba tylko płukać dwa razy – To MIT

Substancje piorące zawarte w zwykłych proszkach wiążą się z włóknami i nawet po podwójnym płukaniu pozostają w tkaninie i mają kontakt ze skórą. Dlatego ważne jest, aby używać delikatnych środków piorących dla dzieci.

 

Dziecko należy przyzwyczajać do zwykłych detergentów, żeby się uodporniło – To MIT

Skóra dziecka dojrzewa 3 lata i w tym czasie wymaga stosowania delikatnych środków. Nie stanowi dobrej bariery dla szkodliwych substancji, które mogą przeniknąć do krwiobiegu. Przedostawanie się do organizmu groźnych fosforanów, rozjaśniaczy optycznych, enzymów czy sztucznych barwników nie ma nic wspólnego ze wzmacnianiem układu odpornościowego.

 

Powyżej 1. roku życia dziecka można prać ubranka w zwykłym proszku – To MIT

Wielu rodziców przestaje stosować bezpieczne dla dzieci środki, gdy dziecko skończy rok. Tymczasem zaleca się, aby w środkach przeznaczonych dla dzieci prać ubranka i pościel do 3. roku życia, gdyż do tego czasu skóra dziecka nie jest w pełni dojrzała.

 

Proszki do prania dla dzieci nie zawierają szkodliwych dla dziecka substancji – To FAKT

W specjalnych środkach zalecanych do prania ubranek dla dzieci nie stosuje się rozjaśniaczy optycznych, enzymów, sztucznych barwników i innych substancji, które są obecne w zwykłych proszkach i mogą powodować podrażnienie skóry dziecka. Ich receptura została opracowana w taki sposób, aby były w pełni bezpieczne dla niedojrzałej skóry malucha.

 

Wszystkie ubrania i pościel, które mają kontakt ze skórą dziecka, powinny być prane w specjalnych środkach do prania ubranek dziecięcych – To FAKT

Skóra dziecka nie jest w pełni dojrzała i nie stanowi silnej bariery ochronnej tak jak skóra dorosłego. Dlatego zaleca się pranie dziecięcych ubranek i pościeli w delikatnych środkach do prania, przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Chcąc zapewnić pełną ochronę skóry dziecka, warto rozważyć także pranie swoich rzeczy w proszku do ubranek dziecięcych. Biorąc dziecko na ręce czy kładąc je na łóżku, narażamy je na kontakt z innymi ubraniami i pościelą, a więc również na działanie detergentów, które mogą podrażnić skórę dziecka.

 

Częste i długie kąpiele niszczą płaszcz hydrolipidowy chroniący skórę dziecka – To FAKT

Ta informacja może Cię zaskoczyć – noworodka i niemowlę w pierwszym półroczu życia powinno się kąpać nie częściej niż dwa, trzy razy w tygodniu! Codzienne kąpiele, a także zbyt długie, osłabiają cienki płaszcz hydrolipidowy chroniący skórę przed szkodliwymi substancjami. Do tego jeśli zamiast delikatnie osuszać skórę ręcznikiem, mocno pocieramy nim skórę dziecka, zwyczajnie ten płaszcz chroniący niszczymy.

 

Skóra dziecka łuszczy się po urodzeniu – To FAKT

Skóra po urodzeniu wykazuje cechy złuszczania (zwłaszcza na bokach tułowia i kończynach). Dzieje się tak dlatego, że dziecko przychodząc na świat, zmienia środowisko – z wodnego na „powietrzne”. Złuszczanie skóry w tym przypadku jest stanem fizjologicznym, który ustępuje samoistnie. Prawidłowa skóra u takich maluchów nie wymaga dodatkowego nawilżania czy natłuszczania. Na jej powierzchni powinien wytworzyć się naturalny płaszcz hydrolipidowy.

 

Ciemne barwniki w tkaninach, z których uszyte są ubranka, częściej wywołują podrażnienia - To FAKT.

Lepiej więc wybierać ubranka w jasnych kolorach, zwłaszcza w przypadku dzieci z wrażliwą skórą. Warto być też wyczulonym na materiały, z których wykonane są ciuszki. Szczególnie w przypadku AZS ważne jest, by ubranka dla maleństwa były przewiewne i uszyte z naturalnych tkanin (najlepiej ze 100% bawełny). Sztuczne tkaniny sprawiają, że dzieci bardziej się pocą, a to może powodować świąd delikatnej skóry.