Kreatywne zabawy dla dzieci z podziałem na wiek

Znamy sposoby na nudę! Skorzystaj z naszych podpowiedzi i spędź czas ze swoim dzieckiem na kreatywnej zabawie.

Zdjęcie malującego dziecka

Kreatywne zabawy dla dzieci

Który rodzic nie usłyszał nigdy: “Mamo, tato, nudzi mi się!”... Kiedy mały człowiek kręci nosem na kolejne propozycje, ciężko znaleźć w sobie entuzjazm dla wspólnej zabawy. Wtedy łatwo godzimy się na kolejną bajkę lub grę, a potem robimy sobie brak ciekawych zabaw z dzieckiem. Tymczasem dzieci są naturalnie kreatywne i często wystarczy poddać im dobry pomysł, kilka wskazówek i zarazić swoim entuzjazmem. Sprawdźcie naszą listę angażujących i kreatywnych zabaw dla młodszych i starszych dzieci.

Kreatywne zabawy dla przedszkolaków

 • Teatrzyk

  Ten pomysł wymaga nieco zaangażowania rodzica, jednak gdy dzieci wciągną się w zabawę, spędzą świetnie czas. Zacznijcie od wybrania znanej i lubianej bajki. Rozdajcie role i wybierzcie razem przebrania. Niech w spektaklu wezmą udział przytulanki i zabawki, nie zapomnijcie także o scenografii. Jeśli pomysł spodoba się maluchom, będziesz mogła potem wygodnie oglądać przedstawienie z kanapy.

 • Eksperymenty naukowe

  Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę “eksperymenty dla dzieci” i już masz pomysł na kreatywną zabawę z czterolatkiem lub starszym dzieckiem. Do zabawy wystarczą rzeczy, które zwykle ma się w domu: olej, farby, ocet, soda oczyszczona itp. Dodatkowo możesz czegoś nauczyć malucha i zyskać spory podziw w jego oczach.

 • Zabawy mąką (i innymi sypkimi rzeczami z kuchni)

  Zacznij od rozłożenia na podłodze folii malarskiej. Przydadzą się: zabawki do piasku, foremki do muffinek, łyżeczki, miarki, barwniki, artykuły plastyczne. Możecie zrobić kolorowe masy, malować mąką na papierze (najpierw wystarczy namalować jakiś kształt i następnie posypać go klejem). Możesz też dorzucić różnego rodzaje makaronu, farby i zaproponować zrobienie korali. Taka kreatywna zabawa może wciągnąć zarówno dwulatka, jak i dziesięciolatka. Podobną opcją jest wspólne robienie mas plastycznych - piankoliny, slime'ów czy domowej plasteliny.

 • Kąpiel dla zabawek

  Po zabawach sensorycznych z mąką i farbami, twoje dziecko będzie potrzebować kąpieli. Przedłuż zabawę i do kąpieli zaproście zabawki. Możesz przy okazji pokazać maluchowi, jak spiera się plamy czy szoruje zabrudzenia.

Kreatywne zabawy dla dzieci w wieku szkolnym

 • Konkurs z nagrodami

  W zależności od wiedzy i zainteresowań dzieci urządźcie domowy teleturniej. Możecie zrobić też rozgrywki sportowe albo odegrać ulubiony talent show. Koniecznie z niematerialnymi nagrodami, np. zwycięzca wybiera film na rodzinny seans.

 • Pokaz mody

  Pozwól dzieciom zanurkować w szafach dorosłych, trochę bałaganu to dobra cena za kreatywną zabawę. Niech dzieci same wybiorą kreacje. Pomóż im przygotować zaproszenia i wieczorem zróbcie pokaz mody dla całej rodziny.

 • Podchody

  Wyjście na świeże powietrze to zawsze dobry pomysł. Jeśli dziecko będzie kręcić nosem na zwykły spacer, zorganizujcie podchody. Wystarczy kilka strzałek, 2-3 zadania i ciekawa nagroda na mecie. Ruch na świeżym powietrzu wspiera kreatywność i wyobraźnię. Pozwól dziecku dodatkowo czasem się ubrudzić czy ubłocić, nawet dzieci w wieku szkolnym lubią chlapać się w kałużach.

 • Stworzenie planszówki

  Planszówki świetnie przeganiają nudę. Ale co zrobić, jeśli wszystkie, które macie w domu znacie już na pamięć? Zaproponuj dziecku przygotowanie własnej gry, w którą potem zagracie całą rodziną. Do tej zabawy wystarczy wam gruby karton i kolorowe mazaki, a wymaga ona sporo główkowania - kreatywności, liczenia i rysowania.

Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko?

Kreatywna zabawa (kilkulatków oraz dzieci w wieku szkolnym) często powoduje bałagan lub wymaga pobrudzenia się. Pozwól dzieciom czasem na coś, co na co dzień nie do końca jest dozwolone, np. oklej ściany lub podłogę kartonem i pozwól na malowanie, malujcie razem po szybach czy stwórzcie obrazy z rozsypanej mąki. Zabawa z kolorami i fakturami, kreatywna zabawa, bez myślenia o tym, że coś się pobrudzi lub zniszczy, świetnie relaksuje dzieci, przegania nudę i rozwija wyobraźnię. Pralka, odkurzacz, dobry odplamiacz poradzą sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, a dobrze spędzony razem czas jest bezcenny. 

https://mamopracuj.pl/10-pomyslow-na-kreatywne-zabawy-z-dziecmi/#1-Zaginiony-skarb 
https://www.ciszewska.edu.pl/15-pomyslow-na-zabawy-z-dziecmi-w-domu/

Nasze produkty lovela

Wybierz i kup produkty Lovela Family pasujące do Twoich potrzeb.

Polecamy jeszcze…

Te artykuły mogą być dla Ciebie ciekawe.

Zdjęcie dziecka na nocniku
Zdjęcie dziecka na nocniku