Sport dla dzieci. Jaki wybrać, kiedy zapisać dziecko na zajęcia?

Jeśli twoje dziecko to wulkan energii, pomyśl o zapisaniu go na zajęcia sportowe. Jaki sport będzie odpowiedni dla 3-latka a jaki dla 5-latka?

Zdjęcie dziecka na nocniku

Jaki sport dla dzieci wybrać?

Rodzice zastanawiają się, jaką dyscyplinę wybrać, by zaszczepić w dziecku miłość do sportu na całe życie. Odpowiedź jest prosta - postaw na taki sport, na który zdecyduje się dziecko. Aby maluch mógł zdecydować jak najlepiej, pozwól mu poznać wiele dyscyplin sportowych. Im więcej twoje dziecko zbierze różnych doświadczeń sportowych tym lepiej. Zacznijcie od dyscyplin ogólnorozwojowych, opartych o zabawy ruchowe. Doskonałym sportem dla trzylatka będzie po prostu aktywna zabawa: jazda na rowerze czy hulajnodze, bieganie, zabawy z piłką. Spędzajcie jak najwięcej czasu na placu zabaw - wspinanie, zabawy na karuzeli, slalom czy huśtanie świetnie wpłyną na rozwój fizyczny malucha. Obserwuj swoje dziecko i jeśli uznasz, że jest gotowe, w wieku 3-5 lat możesz zapisać je na zajęcia sportowe. Pozwól dziecku samemu wybierać i zmieniać dyscypliny, niech odnajdzie to, co sprawia mu jak najwięcej frajdy i daje satysfakcję. Nie przymuszaj przy tym do spełnienia własnych sportowych ambicji. Sport, szczególnie na początku, powinien być dla dziecka czystą radością, tak by w przyszłości stał się naturalnym sposobem spędzania czasu.

Sport dla dzieci - jakie daje korzyści?

O korzyściach zdrowotnych płynących z uprawiania sportu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Dla dziecka są one jednak szczególnie ważne. Sport pomaga utrzymać odpowiednią masę ciała, zapobiega rozwojowi lub pogłębianiu wad postawy i rozwija koordynację ruchową. Nie można zapomnieć, że także wzmacnia odporność i zapobiega chorobom wieku dziecięcego, szczególnie sport uprawiany na świeżym powietrzu. Ma także bardzo pozytywny wpływ na rozwój społeczny i emocjonalny dziecka:

  • Jest okazją dla nowych doświadczeń i nowych znajomości 

  • Uczy współdziałania i rozwija empatię, tolerancję, współczucie. 

  • Wzmacnia poczucie sprawczości i własnej wartości.

  • Rozwija w dziecku samodyscyplinę i ambicję

Dyscypliny sportowe dla dzieci

  • Sporty zespołowe z piłką: siatkówka, piłka nożna, koszykówka, rugby to dobry pomysł na aktywność sportową dla dziecka, które chętnie nawiązuje nowe znajomości. Oprócz korzyści zdrowotnych dziecko na takich zajęciach rozwija się społecznie: uczy się współpracy, przestrzegania zasad, wzmacnia zdolności interpersonalne i inteligencję emocjonalną. Gry zespołowe będą więc świetnym sportem dla 5-latka lub starszego dziecka, kiedy wiesz, że odnajdzie się on w grupie.
  • Sztuki walki polecane dla dzieci to m.in. judo, karate, aikido i taekwon-do. Wybór zależy od charakteru i predyspozycji dziecka. Rozwijają sprawność, koordynację ruchową, wzmacniają siłę i refleks i uczą panowania nad emocjami. Treningi dla najmłodszych zawierają sporo elementów zabawy, dzięki czemu są atrakcyjne dla dzieci.
  • Taniec to idealny sport na początek dla dzieci, gdyż maluchy są naturalnie umuzykalnione. Na początek możesz zapisać dziecko na ogólne zajęcia taneczne. Oprócz wielu korzyści zdrowotnych, taniec dodatkowo pobudza wyobraźnię przestrzenną i uczy wyrażania siebie.
  • Pływanie to świetna aktywność dla całej rodziny, a oswajać z wodą możesz już zacząć kilkutygodniowe niemowlę. Zadbaj o to, by twoje dziecko nauczyło się pływać, to umiejętność ważna dla jego bezpieczeństwa, a może stanie się jego ulubionym sportem.
  • Gimnastyka będzie dobrym wyborem dla dziecka, które woli aktywność indywidualną. To dobry sport dla 5-latka, który rozwinie jego ogólną sprawność i przygotuje go także do uprawiania innych dyscyplin.

Jaki sport uprawiać całą rodziną?

Każda rodzina jest inna, znajdźcie więc swój sposób na włączenie dużej ilości ruchu w codzienne życie. Jak wiadomo, przykład idzie z góry, dlatego zainteresuj dziecko sportem i pokaż, że daje on o wiele więcej radości niż siedzenie na kanapie. Wraz ze zdrowymi nawykami żywieniowymi, to najlepsza inwestycja w zdrowie dziecka, jaką możesz zrobić. Nie musicie od razu zmieniać się w sportowców, wystarczy aktywnie spędzać wolny czas. Świetną rodzinną aktywnością jest jazda na rowerze. Spróbujcie wprowadzić weekendowy zwyczaj zwiedzania okolicy na rowerach, zyska na tym wasze zdrowie i relacja. Na rowerze możecie też odwozić dziecko do szkoły, a nawet już do przedszkola. Podobnie dobrze sprawdzą się rolki czy wrotki a także wspólne wycieczki po górach i lasach. Dobrym rodzinnym zwyczajem będą również częste wyprawy na basen. Pływanie doskonale wpływa na zdrowie, zapobiega wadom postawy i jest świetną zabawą dla dzieci. Postarajcie się, aby rodzinny sport stał się waszą ulubioną wspólną rozrywką i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Spróbujcie razem gry w tenisa, siatkówki, badmintona, ścianki wspinaczkowej albo kręgli. Odrobina rywalizacji doskonale wpływa na rodzinne relacje. Sport, a szczególnie uprawianie go z bliskimi, daje mnóstwo pozytywnej energii i wspaniale rozwija, zarówno dzieci jak i dorosłych. 

Źródło: https://blog.sklepiguana.pl/5-sportow-dla-dzieci-ktore-rozladuja-nadmiar-energii/

https://hellomama.pl/starsze-dziecko/jaki-sport-dla-dzieci/

https://mamotoja.pl/male-dziecko/wychowanie/jaki-sport-dla-dziecka-wybrac-i-kto-powinien-o-tym-decydowac-29944-r1/

Nasze produkty lovela

Wybierz i kup produkty Lovela Family pasujące do Twoich potrzeb.

Polecamy jeszcze…

Te artykuły mogą być dla Ciebie ciekawe.

Zdjęcie malującego dziecka
Zdjęcie dziecka na nocniku
Zdjęcie dziecka na nocniku