Gotowanie z dziećmi - proste i zdrowe przepisy
Korzyści ze wspólnego gotowanie z dziećmi
Gotowanie z dzieckiem ma same zalety… może poza bałaganem. Jest jednak doskonałą okazją do wspólnego spędzania czasu i połączenia zabawy z dzieckiem z codziennymi obowiązkami. Pokazując maluchowi, jak wygląda przygotowanie posiłków, uczysz go samodzielności, dajesz lekcję zdrowego odżywiania i kształtujesz dobre nawyki.
Dzieci chętnie naśladują dorosłych i czerpią sporo radości z wykonywania nawet tych rzeczy, które dla nas są nudną rutyną. Mycie warzyw, przesypywanie, krojenie, odmierzanie - to wszystko może być dla dziecka ciekawą zabawą.
Na tym lista dobrych stron się nie kończy, gotowanie z dzieckiem jest bowiem świetne dla jego rozwoju:
- Lepienie, rozdrabnianie, mieszanie doskonale wspiera rozwój sensoryczny.
- Dla malucha przekładanie, dosypywanie, podawanie to doskonałe ćwiczenie koordynacji ręka-oko.
- Starsze dziecko może w kuchni poznawać miary i wagi.
- Gotowanie rozwija kreatywność - zachęcaj dziecko do samodzielnego wymyślania nazw potraw i połączeń smaków.
- Przygotowanie potraw, które domownicy zjedzą ze smakiem, uczy wiary we własne siły i możliwości.
Jak zorganizować wspólne gotowanie z dziećmi?
- Pamiętaj, aby dziecko nie miało dostępu do ostrych noży lub ostrzy i przebywało w bezpiecznej odległości od piekarnika czy kuchenki.
- Jeśli zaczynasz gotowanie z małym dzieckiem, rozważ zakup kitchen helpera, czyli wysokiego stołka z barierkami, w którym dziecko może wygodnie stać na poziomie blatu.
- Jeśli masz w domu niemowlaka, możesz ułatwić sobie przygotowywanie posiłków zabierając go ze sobą do kuchni. Spróbuj chustowania - jeśli umieścisz dziecko w chuście na plecach, będzie Ci wygodnie a maluch będzie miał dobry widok na to, co robisz.
- Siedzącemu bobasowi możesz też zorganizować kącik do zabawy w kuchni: garnki, sitka, plastikowe pojemniki mogą okazać najbardziej fascynującymi zabawkami.
Zabawa gwarantowana - wesołe kanapki dla dzieci
Kanapki to codzienny posiłek, który możesz łatwo zamienić w inspirującą zabawę z dzieckiem. Zacznij od przejrzenia internetowych inspiracje pod hasłem “wesołe kanapki dla dzieci” i “pomysły na gotowanie z dziećmi” i zacznijcie tworzyć. Przygotuj pieczywo, ser, wędlinę i sporo różnorodnych warzyw. Do wycinania wymyślnych kształtów możecie użyć foremek do ciasta. Jeśli twoje dziecko nie przepada za warzywami, kolorowe, wesołe kształty mogą zachęcić go do ich skosztowania. Pozwól mu na bawienie się tworzeniem i jedzeniem. Pamiętaj, że intensywna zabawa poprawia apetyt. Nie przejmuj się, jeśli wasze wspólne dzieło jest dalekie od tych z Pinteresta. Pogratuluj sobie za to dobrze spędzonego, twórczego czasu z dzieckiem, które przy okazji zjadło zdrowy, domowy posiłek.
4 proste i zdrowe pomysły na gotowanie z dziećmi:
- Naleśniki, pankejki, placuszki - uwielbiane przez wszystkie dzieci. Zaangażuj swoją pociechę w odmierzanie składników i przesypywanie ich do miski oraz w mieszanie ciasta. Gdy ty będziesz smażyć kolejne partie, maluch może dekorować placuszki owocami lub smarować naleśniki dżemem.
- Kulki mocy to świetny pomysł na zdrowy deser i wspólne zrobienie czegoś z niczego. Wystarczą płatki owsiane lub dowolna kasza i dowolne dodatki: banany, kakao, bakalie, masło orzechowe. Lepienie kulek i obtaczanie ich np. w pokruszonych orzechach będzie dla dziecka zabawą samą w sobie.
- Domowa pizza zaangażuje maluchy na wielu etapach - od wyrabiania ciasta poprzez przyglądanie się jak rośnie, aż po wybór dodatków i rozkładanie ich na pizzy.
- Wspólne przygotowanie sałatki będzie dobrą okazją do sensorycznej zabawy i poznawania smaków. Dziecko może porwać sałatę, zrobić kąpiel warzywom, wymieszać sos. Pozwól także mu samodzielnie zdecydować, jakie składniki znajdą się w jego porcji. Starsze dziecko może także za pomocą plastikowego noża pokroić niektóre warzywa.
Jak ułatwić sobie gotowanie z dziećmi?
- Potraktuj wspólne gotowanie jako zabawę i podejdź do niego na luzie. Prawdopodobnie niejedna rzecz znajdzie się na podłodze, coś się rozsypie, a może i potłucze. To nieunikniona część rozwoju motorycznego malucha. Spróbuj mu przy okazji pokazać, że sprzątanie rozsypanych składników też może być dobrą zabawą.
- Zacznijcie od prostych przepisów, które nie wymagają zbyt wielu składników ani precyzji. Potraktuj przepisy do gotowania dla dzieci jako wyjściową bazę, bawcie się i eksperymentujcie razem.
- Załóż sobie bufor czasowy. Prawdopodobnie to, co tobie zajęłoby pół godziny, z dzieckiem pochłonie całą godzinę, nie licząc czasu na późniejsze sprzątanie.
- Nie przejmuj się poplamionymi ubraniami. Z kuchennymi plamami poradzi sobie delikatny, hipoalergiczny odplamiacz Lovela Baby, który możesz stosować do wszystkich niemowlęcych i dziecięcych ubrań.
Źródło:
https://alaantkoweblw.pl/jak-gotowac-z-dzieckie/
https://szefsmaku.pl/5-pomyslow-na-wspolne-gotowanie-z-dziecmi/
Nasze produkty lovela
Wybierz i kup produkty Lovela Family pasujące do Twoich potrzeb.
Polecamy jeszcze…
Te artykuły mogą być dla Ciebie ciekawe.