Odpieluchowanie bez tajemnic. Jak odpieluchować dziecko skutecznie i bez stresu?

Odpieluchowanie to krok milowy dla twojego dziecka. Zobacz, w jaki sposób możecie łagodnie przejść przez ten etap i sprawnie pożegnać pieluszkę.
Zdjęcie dziecka na nocniku

Jak odpieluchować dziecko?

Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się jak odpieluchować dwulatka, trzylatka lub młodsze dziecko, pamiętaj, że to proces, który wymaga czasu. Eksperci porównują naukę korzystania z toalety z nauką chodzenia czy mówienia - to dla maluszka prawdziwa rewolucja. Dlatego, im bardziej na luzie podejdziesz do nauki korzystania z nocnika, tym prawdopodobnie będzie wam łatwiej. Wiesz, że twoje emocje udzielają się dziecku, dlatego uzbrój się w cierpliwość i nie narzucaj presji ani sobie, ani maluszkowi. Jedno jest pewne - Twoje dziecko pożegna się z pieluszką we właściwym dla niego czasie!

Zacznij od sprawdzenia, czy maluszek jest już gotowy na tę przygodę.

Po czym poznać gotowość do odpieluchowania?

Odrzuć porady, które mówią, że im wcześniej nastąpi odpieluchowanie, tym lepiej. Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami, fizjologicznie i emocjonalnie dziecko jest gotowe do odpieluchowania około drugiego życia (z kilkumiesięcznym marginesem). Zanim zaczniecie, najpierw zaobserwuj, czy twoje dziecko okazuje gotowość do odpieluchowania, czyli: 

  • komunikuje swoje potrzeby - nie tylko te związane z wypróżnianiem - umie powiedzieć kiedy jest głodne, śpiące, chce jeść,

  • potrafi samodzielnie zdjąć dolne części garderoby,

  • ma większą pojemność pęcherza - zauważasz, że pieluszka pozostaje sucha przez 2-3 godziny, 

  • interesuje się toaletą, zna słowa z nią związane: siusiu, kupa, pielucha etc., 

  • jest świadome momentu, w którym się wypróżnia - pokazuje pieluszkę lub wręcz prosi o jej zmianę.

Od czego zacząć odpieluchowanie dziecka?

Istnieją różne szkoły i sposoby odpieluchowania. Obecnie eksperci, w tym Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP), rekomendują podejście zorientowane na dziecko - na pierwszym miejscu stawiające jego potrzeby i łagodnie adaptujące je do tej życiowej zmiany. Metody, które przyśpieszają odpieluchowanie mogą przynieść negatywne skutki, także zdrowotne, i niepotrzebnie przysporzyć wam obojgu stresu. Jednym z najbardziej popularnych i łagodnych sposobów odpieluchowania jest metoda Brazeltona składająca się z 4 kroków: 

  1. Zacznij od zakupu nocnika i zaznajomieniu dziecka z nim. Pozwól maluchowi samodzielnie wybrać model lub kolor, ale postawcie na klasykę. Nocniki grające lub jeżdżące będą odwracać uwagę maluszka od tego, do czego służą, a nie o to nam chodzi. Wybierzcie model odpowiedniej wielkości, na którym dziecku będzie wygodnie siedzieć. Ważne, aby nogi maluszka siedzącego na nocniku dotykały podłoża. Po przyniesieniu nowego nabytku do domu, daj czas dziecku na oswojenie się z nim - pozwól mu nocnik przenosić, siadać na nim, bawić się w pobliżu.
  2. Gdy dziecko zna już nocnik, zacznij je sadzać na nim gołą pupą, np. po kąpieli, przed przebieraniem. Nie naciskaj na dłuższe siedzenie lub wypróżnianie, a jeśli zauważysz, że dziecko się stresuje, odpuść na jakiś czas.
  3. Jeśli uznasz, że maluszek jest już oswojony z nocnikiem, możecie zacząć właściwą naukę. Gdy maluch wypróżni się do pieluszki, zaprowadź go w pobliże nocnika i pokaż, że opróżniasz jej zawartość do nocnika. Z czasem, gdy zauważysz sygnały świadczące o tym, że dziecko może chcieć siku lub kupę, zacznij sadzać je na nocniku.
  4. Po kilku tygodniach możesz zdejmować maluchowi pieluszkę w ciągu dnia. Najpierw na kilkanaście minut, stopniowo wydłużając ten czas. Gdy zauważysz, że wpadki zdarzają się coraz rzadziej, próbujcie wychodzić bez pieluszki na krótkie spacery. 

Jak skutecznie odpieluchować dziecko - porady mam

Niezależnie od tego, w jakim wieku zaczniesz odpieluchowywać swoje dziecko, i na jakie rozwiązania się zdecydujesz, pamiętaj o kilku wskazówkach:

  • W okresie nauki korzystania z nocnika szczególnie zadbaj, by w diecie malucha nie zabrakło błonnika. 

  • Nie komentuj zapachu lub wyglądu stolca, nie pokazuj dziecku, że to coś czego należy się wstydzić. Zawstydzanie może doprowadzić do wstrzymywania potrzeb. 

  • Jeśli w życiu dziecka w tym czasie nastąpią jakieś zmiany (np. przeprowadzka, choroba) odpieluchowanie może być utrudnione. Zaakceptuj to i zróbcie krok w tył, wracając do pieluszki.  W miarę możliwości, zaplanuj odpieluchowanie na spokojny okres w waszym życiu.

  • Swobodnie rozmawiaj z dzieckiem o toalecie i związanych z nią czynnościach. Dzieci uczą się przez naśladowanie i same będą dążyły do tego, by załatwiać się tak samo jak rodzice i rodzeństwo. 

  • Nie karaj i nie nagradzaj za postępy. Korzystanie z toalety to coś naturalnego, dlatego nie powinno kojarzyć się gratyfikacją ani stresem. Zawstydzanie to również karanie. Zamiast tego, zapewnij swojemu dziecku ciepło i wsparcie. 

  • Pomocne mogą być książeczki z ulubionymi postaciami, takimi jak Pucio, Jadzia Pętelka, Kicia Kocia, czy Zuzia. W większości popularnych serii znajdziesz część poświęconą nocnikowej tematyce. 

  • Wygodniej będzie odpieluchować dziecko latem, gdy nosi mniej ubranek. 

  • Większość maluchów na odpieluchowanie potrzebuje kilku miesięcy, a wpadki mogą zdarzać się jeszcze długo później.

Czym grozi zbyt wczesne odpieluchowanie?

Jeśli dziecko nie będzie gotowe na pożegnanie z pieluszką, odpieluchowanie może być dla was nie tylko frustrujące, ale i nieskuteczne. Niestety, zbyt wcześnie rozpoczęte, może także wpłynąć negatywnie na zdrowie malucha, teraz i w późniejszym wieku. Jeśli dziecko będzie sadzane na nocniku, kiedy jeszcze nie umie kontrolować zwieraczy, to starając się zadowolić opiekunów będzie przeć, przez co może utrwalić sobie niewłaściwe wzorce wypróżniania. Nadmierne parcie na pęcherz może powodować także wzmożone napięcie mięśni dna miednicy, które w przyszłości będzie skutkować problemami z trzymaniem moczu i infekcjami. A problemy z wydalaniem należą do wstydliwych, dlatego mogą też być obciążeniem psychicznym.

Jak odpieluchować dziecko w nocy?

O ile w ciągu dnia łatwiej zapobiegać wpadkom, nocne odpieluchowanie budzi wiele obaw. Radzimy, jak je sobie ułatwić: 

  • Co najmniej godzinę przed snem nie podawaj dziecku dużej ilości płynów. 

  • Zadbaj, aby dziecko skorzystało z toalety przed samym snem. 

  • Jeśli maluch regularnie budzi się w nocy, możesz go o tej porze wysadzić na nocnik. 

  • Postaw nocnik obok łóżka, aby dziecko mogło samo z niego bez trudu skorzystać. 

  • Uzbrój się w kolejną porcję cierpliwości i zabezpiecz materac wodoodporną podkładką. Odpieluchowanie dziecka w nocy może trwać kolejnych kilka miesięcy, to zupełnie naturalne.

Ile czasu potrzeba na odpieluchowanie dziecka?

Jak zapewne się domyślasz, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli jednak zaczniesz w czasie, kiedy dziecko faktycznie będzie gotowe, macie duże szanse, aby ten proces był krótki i satysfakcjonujący dla Was obojga. Pamiętaj jednak, że jeśli maluszek będzie dłużej niż jego rówieśnicy uczyć się korzystania z nocnika i toalety, to nie jest to niczyją winą, ani niczyją porażką. To dziecko ostatecznie decyduje, kiedy nadszedł czas pożegnania się z pieluszką. Odpieluchowanie nie jest konkursem z nagrodami, tylko naturalnym etapem rozwoju dziecka, przez który możesz pomóc mu bezpiecznie i spokojnie przejść. 

Źródło:

https://mataja.pl/2015/03/jak-odpieluchowac-dziecko-podstawowe-metody-i-wskazowki/

https://www.hellozdrowie.pl/czym-skutkuje-zbyt-wczesne-odpieluchowie-dziecka-wyjasnia-pani-fizjotrener/ 

https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/kiedy-i-jak-odpieluchowac-dziecko-czyli-pozegnanie-z-pampersami,792.html

Nasze produkty lovela

Wybierz i kup produkty Lovela Baby pasujące do Twoich potrzeb.

Polecamy jeszcze…

Te artykuły mogą być dla Ciebie ciekawe.

Zdjęcie wyprawki dziecięcej
Zdjęcie wyprawki dziecięcej
Zdjęcie brzucha kobiety
Noworodek w wannie