Kąpiel noworodka bez tajemnic

Przygotuj się razem z nami do pierwszej kąpieli noworodka!

Noworodek w wannie

Kiedy kąpać noworodka?

W przypadku pierwszej kąpieli maleństwa ważne jest nie tylko jak, ale i kiedy umyjemy maluszka. Dermatolodzy i neonatolodzy zalecają, aby pierwsza kąpiel noworodka miała miejsce najwcześniej po 24 godzinach od porodu. Co więcej – może się ona odbyć nawet po kilku dniach od narodzin i najlepiej, aby miała miejsce w domu. Dlaczego jest to tak ważne? Z uwagi na maź płodową pokrywającą dziecko, która stanowi prawdziwą tarczę ochronną dla skóry maluszka. Zgodnie z zaleceniami WHO, mazi płodowej nie można zmywać, ani wycierać. W ciągu kilku dni powinna wchłonąć się sama.

Jak przygotować pierwszą kąpiel dla noworodka?

Gdy już wiemy, kiedy powinniśmy wykąpać maluszka, czas stawić czoło kolejnym pytaniom, które bardzo często nasuwają się rodzicom. Gdzie lepiej urządzić kąpiel dziecka – w pokoju czy w łazience? Tak naprawdę nie ma to znaczenia. Ważne natomiast, aby pomieszczenie, w którym będziemy kąpać dziecko, było nagrzane do 25ºC. Wanienkę warto ustawić na stabilnym podwyższeniu, dzięki któremu będziemy mieć komfort kąpieli maluszka. Temperatura wody powinna wynosić 37ºC – można to sprawdzić, wkładając łokieć do wody lub posługując się termometrem kąpielowym. Do pierwszych kąpieli wystarczy niewielka ilość wody, którą można obmyć skórę dziecka, a czas przebywania malca w wodzie to maksymalnie 5 do 7 minut.

Jak pielęgnować skórę noworodka po kąpieli?

Noworodka można kąpać co 2-3 dni. Na początku nie powinniśmy przesadzać z pielęgnacją zapewniając skórze czas na oswojenie się ze środowiskiem zewnętrznym. Dlatego po kąpieli skóra nie wymaga używania preparatów z emolientami. Nawet, jeżeli po kilku dniach pojawią się drobne złuszczania naskórka na nogach, czy bokach tułowia, warto zachować spokój, pamiętając, że jest to fizjologiczna reakcja skóry na przejście ze środowiska wodnego do powietrznego. Naskórek będzie się złuszczał kilka dni i nie warto w tym czasie mu przeszkadzać. Dziecko można kąpać przed odpadnięciem kikuta pępowiny. Po wyjęciu noworodka z wanienki, wysuszamy skórę, dotykając ją miękkim ręcznikiem, nie należy pocierać skóry. Dokładnego wysuszenia wymaga kikut pępowiny. Warto go wysuszyć płatkiem bawełnianym. Nie należy stosować alkoholu, jodyny, gencjany, czy innych środków dezynfekujących, bo wbrew powszechnie panującej opinii, przedłuża to czas odpadnięcia kikuta.

Jak często kąpać niemowlę?

Gdy wspólnie nabierzecie nieco więcej wprawy, przekonacie się, że kąpiel maluszka nie będzie sprawiać wam żadnego problemu.

  • Zgodnie z aktualnymi zaleceniami dermatologów i pediatrów rekomenduje się, aby maluszka kąpać co kilka dni, np. 2x w tygodniu. W ciągu dnia warto kilka razy przemywać buzię, rączki i okolice podpieluszkową.
  • Jeżeli jednak okres niemowlęcy przypada na sezon upałów wskazana jest wówczas codzienna kąpiel, ale bez użycia środków myjących.

W czym myć noworodka i niemowlę?

Emulsje do mycia, mydło w kostce czy płynie, emolient czy syndet? Decyzja należy do rodziców. Zanim jednak dokonacie wyboru warto wiedzieć, że:

  • Naskórek człowieka ma pH w granicach 4,5 do 6,0 i właśnie taka wartość pH chroni skórę przed nadmierną kolonizacją chorobotwórczych drobnoustrojów.
  • Preparaty myjące dzielą się na dwie grupy - mydła i syndety. Właściwości myjące mydeł zależą od obecności substancji powierzchniowo czynnych. Niestety stosowanie ich powoduje wymywanie płaszcza lipidowego odczuwane jako nadmierne napięcie skóry po kąpieli. W syndetach, czyli tzw. mydłach bez mydła wykorzystuje się substancje, które nie wymywają płaszcza lipidowego. Na opakowaniu mydła powinno być obecne oznaczenie, jakie mają pH i warto na to zwracać uwagę – prawidłowe pH to 5,5 i takich warto szukać.

Mając na uwadze troskę o prawidłowy rozwój skóry maluszka, wybierając środek myjący warto zwrócić uwagę czy rozważany przez nas preparat – emulsja myjąca, żel, kostka – ma wyraźne oznaczenie informujące, że dany preparat jest przeznaczony do pielęgnacji skóry od pierwszych dni życia.

Artykuł opracowany na podstawie tekstu dr Lidii Ruszkowskiej „Tajniki delikatnej skóry niemowlaka” z e-booka „Rozwój i pielęgnacja dziecka. W rytmie dużych i małych serc”.

Nasze produkty lovela

Wybierz i kup produkty Lovela Baby pasujące do Twoich potrzeb.

Polecamy jeszcze…

Te artykuły mogą być dla Ciebie ciekawe.

Zdjęcie brzucha kobiety
Rysunek dziecka
Zdjęcie dziecka w łóżeczku