Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Sprawdzone porady

Spokojny sen to podstawa dobrego samopoczucia całej rodziny. Dowiedz się, jak zachęcić dziecko do samodzielnego spania w łóżeczku w zależności od wieku.

Zdjęcie dziecka w łóżeczku

Dziecko nie chce spać w łóżeczku? Przyczyny

Dzieci naturalnie potrzebują bliskości. Jest dla nich gwarantem bezpieczeństwa, dlatego pozbawione obecności rodzica, będą się jej głośno domagać. Planując przeprowadzkę maluszka do własnego łóżeczka, pomyśl jak zadbać o jego potrzeby, tak by nie czuło się osamotnione. Spokojnego i samodzielnego zasypiania nie ułatwia także nieustający rozwój dziecka. W ciągu pierwszych trzech lat życia dziecko przechodzi kilkukrotnie przez tzw. regresy snu. To etapy, w których maluszek intensywnie się rozwija i zdobywa nowe umiejętności - chwytania, mówienia, siadania. Oprócz trudności ze snem, może być wtedy niespokojny i płaczliwy, a do tego potrzebuje znacznie więcej kontaktu z rodzicem. Regresy trwają od kilku dni do kilku tygodni i dodatkowo utrudniają samodzielne spanie w łóżeczku.

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Porady

  • Naukę zacznij wtedy, kiedy sama zdecydujesz, że to najlepszy moment, niezależnie od rad rodziny.
  • Nie rozpoczynaj tego procesu w czasie choroby, ząbkowania lub innych zmian w życiu dziecka.
  • Usypiaj maluszka w podobny sposób jak dotychczas, nie rezygnując z ulubionych rytuałów: czytania książeczek, śpiewania kołysanek, przytulania.
  • Bądź cierpliwa i konsekwentna. Maluch początkowo może gorzej spać i odreagowywać zmiany w ciągu dnia, a proces nauki może trwać kilka tygodni.
  • Stosuj stały rytm dnia, wyciszaj dziecko przed snem i kładź spać codziennie o tej samej porze.
  • Przed spaniem dodatkowo wywietrz pokoik i sprawdź, czy łóżeczko jest wygodnie pościelone.
  • Postaraj się, aby większe atrakcje dla dziecka miały miejsce w pierwszej połowie dnia, tak by zdążyło się wyciszyć przed wieczorem.

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku w zależności od wieku?

Jak nauczyć niemowlę spać w łóżeczku?

Pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia dziecka sen niemowlaka zaczyna się stabilizować, a pobudki mogą być już nieco rzadsze. To może być dobry moment na przenosiny. Zanim jednak maluszek zacznie sam przesypiać noce w pokoiku, możesz postawić jego łóżeczko w swojej sypialni. Jeśli dziecko zasypia tylko przy piersi lub przytulone do ciebie, usypiaj je podobnie jak wcześniej, a po zaśnięciu przekładaj do łóżeczka. Musisz być przygotowana, że się obudzi - odczuje chociażby zmianę temperatury. Z czasem odkładanie będzie jednak coraz łatwiejsze. Spróbuj też usypiania poprzez głaskanie po głowie, trzymanie za rękę i śpiewanie kołysanek leżącemu w łóżeczku dziecku.

Jak nauczyć roczne dziecko spać w łóżeczku?

Innym dobrym momentem na zmiany może być okres pomiędzy 10. a 16. miesiącem życia. Dziecko wtedy uczy się chodzić i zaczyna rozumieć, że jest oddzielnym bytem. Spróbuj pokazać mu, że łóżeczko to jego osobista przestrzeń i pomóż skojarzyć ją z relaksem oraz bezpieczeństwem. Możesz początkowo kłaść dziecko w nowym miejscu tylko na drzemki w ciągu dnia. Dobrym rozwiązaniem będzie także kładzenie się blisko łóżeczka i towarzyszenie dziecku w zasypianiu. Niektórzy rodzice zamiast mebelków ze szczebelkami decydują się na materac dla dziecka, tzw. floor bed. Takie rozwiązanie daje maluchowi więcej samodzielności i swobodę w poruszaniu. Może także wspierać spokojny sen - rodzice mogą dziecko wygodnie utulić do snu, a ono nie wybudza się uderzając w szczebelki łóżeczka.

Jak nauczyć 2-letnie dziecko spać w łóżeczku?

Dwuletnie dziecko jest już w stanie zrozumieć powody, dla których ma spać samo w łóżeczku, dlatego postaraj się otwarcie mu je wytłumaczyć. Z przeprowadzki do łóżeczka możecie zrobić małe święto. Pozwól maluchowi wybrać model łóżeczka lub pościel, zadbaj o miły wystrój miejsca do spania i ciepłe, delikatne światło. W zmianie mogą pomóc ulubione przytulanki, które będą towarzyszyć w przeprowadzce oraz książeczki o zasypianiu.

Źródło:

https://www.mjakmama24.pl/niemowle/sen-dziecka/jak-nauczyc-dziecko-spac-w-lozeczku-aa-omRW-E7Rk-3fQ1.html#dlaczego-dzieci-nie-chca-spac-same-w-lozeczku

https://smilyplay.pl/10-sposobow-jak-nauczyc-dziecko-spac-w-lozeczku/

Nasze produkty lovela

Wybierz i kup produkty Lovela Baby pasujące do Twoich potrzeb.

Polecamy jeszcze…

Te artykuły mogą być dla Ciebie ciekawe.

Zdjęcie szuflady z ubrankami
Zdjęcie dziecka na nocniku
Zdjęcie dziecka na nocniku