Wszystko o baby shower. Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Baby shower to prawdziwe święto przyszłej mamy. Dowiedz się, jak zorganizować idealne przyjęcie.

Zdjęcie dziecka na nocniku

Czym jest baby shower?

To impreza zorganizowana na cześć kobiety oczekującej dziecka. Nazwa przyjęcia nawiązuje do “prysznica” prezentów, którymi obdarowuje się bohaterkę wydarzenia. Zwyczaj ten dotarł do nas z krajów anglosaskich i funkcjonuje także pod nazwą bociankowe. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, dlatego warto wiedzieć jak przygotować takie wydarzenie i na co nastawić się, będąc gościem na baby shower.

Kto organizuje baby shower?

Najczęściej to zadanie bierze na siebie najbliższa przyjaciółka przyszłej mamy. Jeśli to ty spodziewasz się dziecka, możesz zasugerować bliskim, że marzysz o takiej imprezie, albo równie dobrze zorganizować ją samodzielnie. Na przyjęcie często zaprasza się same kobiety: przyjaciółki, siostry, koleżanki z pracy a nawet przyszłe babcie. Jeśli jednak masz ochotę na spotkanie z przyjaciółmi obu płci, śmiało się zdecyduj się takie rozwiązanie.

Wybór miejsca zależy od możliwości organizatorki i jej preferencji - często to po prostu dom, ogród lub restauracja. Jeśli chciałabyś uczcić ten szczególny czas w twoim życiu, ale jednak nie masz ochoty na typową imprezę wśród dziecięcych motywów, zorganizuj coś w swoim stylu. To może być wieczór filmowy, spotkanie w stylu kobiecych kręgów albo wypad za miasto. Ważne, aby to był twój czas, pełen dobrych emocji wśród najbliższych.

Co kupić na baby shower?

Dobrym rozwiązaniem będzie udostępnienie listy prezentów, na której goście mogą zaznaczać wybrane pozycje, dzięki temu upominki nie będą się dublować, a przyszła mama będzie mogła skompletować wyprawkę taką, o jakiej marzy. Kupując prezent pamiętaj, że baby shower to przede wszystkim uroczystość dla kobiety, która spodziewa się dziecka i warto wybrać coś specjalnie z myślą o niej, co umili jej ciążę lub będzie pamiątką na długi czas.

Najlepsze propozycje prezentowe to:

 • Poduszka do karmienia
 • Ubranka dla dziecka
 • Bon na masaż dla mamy
 • Akcesoria do wózka lub łóżeczka, np. bambusowe kocyki i pieluszki
 • Szumiące misie i przytulanki ułatwiające zasypiania
 • Gadżet lub ozdoba do dziecięcego pokoiku, np. lampka nocna
 • Elektroniczna niania
 • Karuzela na łóżeczko
 • Mata dla niemowlaka
 • Szlafrok lub bluzka do karmienia
 • Kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji dla mamy
 • Torba dla mamy, która pomieści wszelkie dziecięce akcesoria
 • Wartościowe książki dotyczące macierzyństwa i nie tylko
 • Niebanalna biżuteria

Mniej polecaną opcją jest tort pieluszkowy (pieluchy powinny być przechowywane w opakowaniu ze względów higienicznych) czy kosmetyki pielęgnacyjne dla dziecka (skóra maluszka może mieć szczególne potrzeby, lepiej aby takie środki były wybierane przez rodziców). W razie wątpliwości, bezpieczną i elegancką opcją będzie voucher upominkowy do dobrego sklepu z rzeczami dla mam i dzieci.

W którym miesiącu robi się baby shower?

Najczęściej wybiera się początek 3 trymestru ciąży, czyli czas około siódmego i ósmego miesiąca ciąży. Są duże szanse, że w tym okresie przyszła mama będzie się dobrze czuła i miała dość energii na przyjęcie. Jeśli jesteś zaproszona na takie wydarzenie, zaoferuj swoją pomoc przy organizacji odpowiednio wcześniej.

Jak zorganizować baby shower?

Organizacja baby shower daje duże pole do popisu. To wyjątkowa okazja, dlatego warto zadbać o odpowiednie dekoracje. Zaproszenia, girlandy, balony, papierowe talerzyki i kubeczki - wszystko to może nawiązywać do tematyki dziecięcej. Jeśli płeć dziecka jest znana, możesz postawić na róże lub błękity, ale równie dobrze sprawdzą się biel, beż albo po prostu ulubiony kolor przyszłej mamy.

Spotkanie mogą urozmaicić gry i konkursy. Zabawną opcją jest gra w unikanie słowa “dziecko”. Skoro rozmowy naturalnie będa koncentrować się wokół mamy i maleństwa, ogłoście, że nie wolno używać słowa “dziecko”. Ten komu się wymknie, może dostać jakieś zadanie do wykonania lub karne punkty. Inną zabawą może być zgadywanie imienia albo zasypywanie mamy propozycjami na poszczególne litery alfabetu. Można także zaproponować gościom składanie życzeń maleństwu - warto przygotować specjalny zeszyt, czy ozdobną kartkę, na której będa oni mogli wpisywać swoje intencje. Kolejną propozycją jest quiz dla przyszłej mamy, przepytujący ją z wiedzy o niemowlakach. Pytania oczywiście powinny być łatwe i zabawne, tak by wprowadziły mamę i gości w dobry nastrój.

Co przygotować do jedzenia na baby shower?

Przygotowując menu na baby shower, postaw na lekkie przekąski w estetycznej formie, wygodne do zjedzenia na jeden kęs. Możesz przygotować stół ze słodkościami, takimi jak cake popsy, szaszłyki z owoców, ozdobne muffinki, ciasteczka i praliny w białej czekoladzie oraz wytrawne przekąski: tarty, kanapki, deski serów. Kształty przekąsek i ozdoby na stole mogą nawiązywać do tematyki przyjęcia, pamiętaj jednak, że nie każdej mamie takie rozwiązania mogą się podobać. Bociankowe to świetna okazja do wznoszenia toastów, dlatego zaproponuj ciekawe bezalkoholowe koktajle. To także uroczystość, na której nie powinno zabraknąć specjalnie udekorowanego tortu.

W co się ubrać na baby shower?

Na baby shower nie obowiązują żadne specjalne zasady dotyczące stroju. Powinien być naturalnie dobrany do miejsca, w którym będzie odbywać się przyjęcie, ale warto by był lekko odświętny i raczej w jasnych niż ciemnych kolorach. Można go także wcześniej skonsultować z bohaterką całego wydarzenia.

Jak ogłosić płeć na baby shower?

Niektórzy planują podczas przyjęcia tzw. gender reveal, czyli ogłoszenie przed gośćmi płci dziecka. Jeśli wcześniej z jakiś względów rodzice nie podzielili się tą informacją z bliskimi, baby shower to świetna okazja. Można je przeprowadzić w pomysłowy sposób. Balon z niebieskim lub różowym konfetti w środku, piniata z cukierkami w wybranym kolorze, tort z figurką chłopca lub dziewczynki wniesiony w kulminacyjnym momencie to tylko niektóre z propozycji.

Źródło:

https://www.mjakmama24.pl/mama-i-tata/imprezy-okolicznosciowe/co-jest-baby-shower-kto-je-organizuje-i-co-kupic-przyszlej-mamie-czyli-4-najczestsze-pytania-o-baby-aa-7FsT-Qcty-WQgc.html#kto-organizuje-baby-shower

https://maylily.pl/blog/wpis/prezent-na-baby-shower-lista-najlepszych-pomyslow

Nasze produkty lovela

Wybierz i kup produkty Lovela Baby pasujące do Twoich potrzeb.

Polecamy jeszcze…

Te artykuły mogą być dla Ciebie ciekawe.

Zdjęcie szuflady z ubrankami
Zdjęcie odplamiacza Lovela
Zdjęcie dziecka na nocniku