Jak prawidłowo podnosić, obracać i nosić dziecko do 3 miesiąca życia?

Jak bezpiecznie podnosić dziecko z łóżeczka lub wózeczka? Skorzystaj z porad fizjoterapeutki niemowląt.

Rysunek dziecka

Jak podnosić maluszka?

Na poczucie bezpieczeństwa niemowlęcia wpływają codzienne czynności, które wykonujemy wokół niego. Warto wykonywać je powoli i spokojnie, z obserwacją reakcji dziecka, dopasowując pielęgnację do etapu rozwoju malucha, tak aby zawsze czuł się komfortowo. Podnosząc i odkładając maleńkie niemowlę trzeba starać się o to, aby zapewnić mu jak największą płaszczyznę podparcia ciała, ponieważ samo nie jest ono w stanie poradzić sobie z przeciwstawieniem się sile grawitacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na podtrzymywanie głowy, ponieważ jej szybki i niekontrolowany ruch w tył może być dla dziecka stresujący. Najlepiej podnosić lub odkładać dziecko bokiem do podłoża - jest mu wtedy łatwiej kontrolować swoje ciało. Powinniśmy natomiast unikać podnoszenia i odkładania malucha plecami do podłoża, ponieważ jego głowa może gwałtownie wówczas opaść w tył.

Rysunek dziecka

Jak nosić dziecko na rękach?

W pierwszym kwartale życia dla dziecka najważniejszy jest kontakt i bliskość fizyczna z rodzicem. Możemy je realizować, kładąc malucha „na sobie”, na swojej klatce piersiowej lub kolanach, a także nosząc dziecko. W pierwszych trzech miesiącach maluch podczas noszenia powinien się znajdować poziomo w stosunku do podłoża, ponieważ jego kręgosłup nie jest jeszcze gotowy na pionowe obciążenia. Podczas noszenia dziecka na plecach warto pamiętać o tym, aby główka znajdowała się w przedłużeniu tułowia, a rączki znajdowały się z przodu, a między udem a tułowiem dziecka zachowany był kąt mniej więcej 90 stopni. Drugą symetryczną pozycją korzystną dla dziecka w wieku 0-3 miesiące to pozycja noszenia na brzuchu. Pozycja ta przyzwyczaja dziecko do przyjmowania pozycji na brzuchu, pozwala mu na oglądanie świata z zupełnie innej nowej perspektywy niż w noszeniu na plecach.

W pozycji tej, podobnie jak w poprzedniej istotne jest, aby główka dziecka znajdowała się w przedłużeniu tułowia, aby obie ręce maluszka znajdowały się z przodu, a między udem a tułowiem dziecka zachowany był kąt mniej więcej 90 stopni.

alt text
alt text

Jak obracać maluszka przy zmianie pieluszki i przebieraniu?

Od pierwszych dni życia warto wykorzystywać również zmianę pieluszki czy zmianę ubranek na turlanie dziecka na boki oraz z pleców na brzuch i z brzucha na plecy. Pozwala to maluchowi ćwiczyć mięśnie potrzebne do kontroli głowy, ułatwia uzyskanie symetrii i rozwija równowagę. Jak bezpiecznie obracać malucha? Umieszczamy kciuki między nóżkami dziecka, a cztery palce na pośladkach. Podwijamy miednicę i prowadzimy obrót trzymając malucha jedynie za miednicę. Dopiero, gdy dziecko położone na boku nie przełoży rączki, pomagamy mu.

Artykuł opracowany na podstawie tekstu Ewy Kowalczyk „Rozwój i pielęgnacja dziecka 0-3 miesiące” z e-booka „Rozwój i pielęgnacja dziecka. W rytmie dużych i małych serc”.

alt text

Nasze produkty lovela

Wybierz i kup produkty Lovela Baby pasujące do Twoich potrzeb.

Polecamy jeszcze…

Te artykuły mogą być dla Ciebie ciekawe.

Zdjęcie dziecka na nocniku
Noworodek w wannie
Zdjęcie dziecka w łóżeczku