Pierwsze 3 miesiąca życia dziecka. Co się zmienia?
To wymagający czas, kiedy maluszek adaptuje się do życia po drugiej stronie brzucha, a rodzice odnajdują się w nowych rolach. Sprawdź, jak przebiega rozwój niemowlaka w tym okresie.
Rozwój dziecka 0-3 miesięcy
Pierwsze 3 miesiące życia dziecka to dla niego wymagający czas zmiany środowiska życia, z tego jakie miało w brzuchu mamy, na środowisko, które wymaga przeciwstawiania się sile grawitacji, obfitujące w nowe, nieznane bodźce. Najważniejszym zadaniem rodziców w tym okresie jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Na poczucie bezpieczeństwa dziecka będą miały wpływ, oprócz zaspokajania podstawowych potrzeb fizjologicznych, codzienne czynności, które będziemy wykonywali wokół dziecka. Warto wykonywać je powoli i spokojnie, z obserwacją reakcji dziecka, dopasowując pielęgnację do etapu rozwoju malucha, tak, aby zawsze czuł się komfortowo.
1 miesiąc życia dziecka
Maluch w pierwszym miesiącu życia leżąc na plecach ma głowę ustawioną na prawym lub lewym policzku, nie potrafi utrzymać jej w linii środka (linii łączącej nos i pępek) przez dłuższy czas. Dziecko w tym wieku nie kontroluje głowy samodzielnie. Położone na brzuchu, ma zgięte nóżki. Dłonie dziecka w tym wieku są zwinięte w piąstki. Maluch nie jest w stanie nawiązać z nami kontaktu wzrokowego na dłuższy czas.
2 miesiąc życia dziecka
W drugim miesiącu życia dziecko jest już w stanie na kilka sekund utrzymać głowę w linii środka. W pozycji na plecach obserwujemy ruchy antygrawitacyjne nóżek, czyli tzw. kopanie. Głowa dziecka nadal większość czasu ustawiona jest asymetrycznie (raz na prawym, raz na lewym policzku). Leżąc na brzuchu maluch zaczyna podpierać się na przedramionach, ale łokcie dziecka w podporze są jeszcze cofnięte za linię barków. W drugim miesiącu życia maluch zaczyna uśmiechać się świadomie.
3 miesiąc życia dziecka
W trzecim miesiącu życia głowa dziecka znajduje się już większość czasu w linii środka (nos i pępek znajdują się w jednej linii). Dziecko zaczyna łączyć rączki nad klatką piersiową w pozycji na plecach, wkłada rączki do buzi. Potrafi wodzić wzrokiem za zabawką od prawego boku do lewego i odwrotnie, zarówno w pozycji na plecach, jak i na brzuchu. W pozycji na brzuchu potrafi kontrolować głowę patrząc na wprost i na boki, podpiera się na łokciach. Łokcie w pozycji na brzuchu znajdują się w linii barków. Nogi w pozycji na brzuchu znajdują się na podłożu. Maluch w tym wieku jest w stanie utrzymać zabawkę, którą włożymy mu do ręki.
Jak wspierać rozwój niemowlaka?
W pierwszym kwartale życia dziecko zazwyczaj nie będzie jeszcze zainteresowane zabawkami. To rodzic jest największą radością i „rozrywką” dla dziecka. Warto zatem rozmawiać z maluszkiem już od jego pierwszych dni, śpiewać mu, kołysać na rękach i obserwować jego reakcję - co lubi, a co niekoniecznie. Dla noworodka kluczowa jest bliskość, zapewne zdziwisz się jak bardzo uspokajająco będzie działać na niego sama obecność mamy lub taty. Dlatego noś i przytulaj maluszka jak najwięcej, to niezbędne dla jego rozwoju i poczucia bezpieczeństwa. Pamiętaj również, aby nie unieruchamiać na długi czas dziecka w gadżetach ograniczających swobodę ruchu np. w bujaczkach-leżaczkach. Długie przebywanie w nich może spowodować, że dziecku będzie trudniej osiągać kolejne etapy rozwoju. Wspierające podłoże dla malucha to np. puzzlowa mata umieszczona na podłodze. Początkowo dobrze, aby rodzice towarzyszyli dziecku przez cały czas leżenia na macie. Około 3. miesiąca życia możemy zaopatrzyć się w kontrastowe zabawki (biało-czarne, czarno-czerwone) i ćwiczyć z maluchem skupianie wzroku na zabawce oraz wodzenie za nią wzrokiem od jednego boku do drugiego.
Artykuł opracowany na podstawie tekstu Ewy Kowalczyk „Rozwój i pielęgnacja dziecka 0-3 miesiące” z e-booka „Rozwój i pielęgnacja dziecka. W rytmie dużych i małych serc”.
Nasze produkty lovela
Wybierz i kup produkty Lovela Baby pasujące do Twoich potrzeb.
Polecamy jeszcze…
Te artykuły mogą być dla Ciebie ciekawe.