Jak spędzać czas z dziećmi? Sprawdzone pomysły na zabawy dla dzieci w domu i na dworze.
Zabawy ruchowe dla dzieci
Dzieci są naturalnie aktywne, pragną zwiedzać i eksplorować świat. Ruch jest kluczowy dla ich rozwoju i zdrowia, dlatego od jak najwcześniejszych lat, wprowadzaj jak najwięcej zabaw ruchowych. Aktywności takie jak bieganie, skakanie, podrzucanie rozwijają motorykę dużą i pozytywnie wpływają na metabolizm. Zabawy na świeżym powietrzu dodatkowo dotleniają i ułatwiają zasypianie. Jesteś dla dziecko autorytetem, dlatego pokazując mu, że ruch jest atrakcyjny, pomagasz wyrobić dobre nawyki i wpływasz na jego zdrowie także w dorosłym życiu. Malucha uszczęśliwiają nawet najprostsze aktywności: wyścigi (spróbujcie wersji na jednej nodze, na czworakach albo do tyłu), rzucanie piłką (kopanie, rzucanie do celu, podawanie do siebie), prosta gimnastyka (przysiady, pajacyki, podskoki).
Koniecznie wypróbujcie te zabawy ruchowe:
- Tor przeszkód - zaangażuje zarówno dwulatka, jak i znacznie starsze dziecko. Możesz go przygotować w domu i na dworze, możesz wymyślić wersję do pokonania na boso, na rolkach albo nawet na czworakach. Spróbuj także urozmaicić wasz tor o ścieżkę sensoryczną.
- Klasyki z dzieciństwa - ciuciubabka, głupi jaś, klasy, komórki do wynajęcia, zbijak.
- Zabawy z muzyką - włącz muzykę i każ dzieciom udawać różne czynności w ruchu, np. zrywanie kwiatów, zbieranie grzybów, skakanie jak zając, truchtanie.
Zabawy dla dzieci w domu
Również w domu korzystajcie z dobrodziejstw zabaw ruchowych. Dla większości dzieci świetną zabawą będzie bitwa na poduszki, siłowanie z rodzicem czy turlanie się po podłodze. Nawet kilka minut wspólnych tańców czy gonienia się po domu poprawi wam humor. A gdy się zmęczycie, zaproponuj stworzenie bazy. Dzieci kochają budowanie kryjówek - wystarczy koc, poduszki, krzesło czy kanapa i kolejna przygoda gotowa. Zabawy w domu to także cały arsenał zabaw plastycznych: wyklejanki, kolorowanki i lepienie rozwijają kreatywność i zajmują dziecko na długi czas.
Pamiętaj, że nie zawsze musisz mieć atrakcyjne pomysły. Pozwól maluszkowi na odrobinę nudy i samodzielne poszukiwania zajęcia. Także to, co dla ciebie jest rutyną, dla dziecka może być zabawą, np. wyciaganie i układanie rzeczy w szafie, rozpakowywanie zakupów, układanie łyżek w szufladzie.
Zabawy z rocznym dzieckiem
Zdziwisz się, jak niewiele zabawek tak naprawdę potrzebuje roczne dziecko. Często o wiele ciekawsze są dla niego przedmioty codziennego użytku. Zobacz, ile zajmujących zabaw możesz stworzyć wykorzystując:
- Kuchenne naczynia - zamieńcie garnki i drewniane łyżki w perkusję. Pobawcie się w gotowanie: przesypywanie kuchennych składników, mieszanie i zatapianie małych rączek w różnych fakturach to świetne ćwiczenie sensoryczne. W kuchni zrobisz też fantastyczne grzechotki zero waste - wystarczy nasypać do niewielkich plastikowych butelek np. fasolkę, piasek czy groch.
- Pudełka i piłeczki lub owoce - maluszki fascynuje zjawisko znikania, możesz zakrywać i chować przedmioty jeden w drugim, dziecko chętnie będzie ich szukać.
- Wodę - wrzuć do miski lub do wanny sitko, lejek, plastikowe miseczki i obserwuj jak maluszek będzie świetnie bawił się rozchlapując i przelewając wodę.
Zabawy dla dwulatka
Dziecko w tym wieku kocha zabawy ruchowe, szczególnie z muzyką - tańczenie, udawanie zwierzątek, podskakiwanie i pokonywanie przeszkód będzie świetną zabawą dla dwulatka. Maluch chętnie też naśladuje dorosłych: zabawy w dziecięcej kuchni, sprzątanie zabawkową szczotką, przygotowywanie posiłków dla przytulanek na pewno go zaangażują. Dwulatek będzie także zainteresowany zabawami rozwijającymi kreatywność i myślenie, dlatego sprawdzą się tu:
- Budowanie z mas plastycznych, ciastoliny, plasteliny,
- Kreatywne książeczki z naklejkami,
- Malowanie i rysowanie - także rączkami, odbijanie stempelków, przyklejanie.
- Układanie puzzli i układanek, dopasowywanie kształtów.
Zabawy dla trzylatka
Trzylatek to zwykle wulkan energii. Szybko się nudzi, ale możliwości wspólnej zabawy jest coraz więcej:
- Klocki i budowanie. Klocki będą świetne już także dla rocznego dziecka (aczkolwiek dla eksperymentującego maluszka najciekawsze będzie burzenie) i z reguły jest to fascynacja na lata. Trzylatek jest już w stanie zbudować z klocków ciekawe konstrukcje, ale równie atrakcyjne może być budowanie z pudełek po butach, ustawianie garaży dla samochodzików z książek czy tworzenie fortów z poduszek.
- Gry planszowe - trzy lata to doskonały czas na rozpoczęcie rozgrywek.
- Odgrywanie scenek i udawanie - bądźcie dinozaurami, budowniczymi, kucharzami, uczniami w szkole itp.
- Zabawy sezonowe związane ze świętami i porami roku - tematyczne kolorowanki, letnie bukiety, tworzenie z jesiennych liści i kasztanów, przygotowywanie świątecznych ciasteczek.
Zabawy na urodziny
Planując przyjęcie pomyśl o zabawach na urodziny dziecka w domu lub w sali zabaw. Możesz oczywiście zatrudnić animatora, pamiętaj tylko, aby zarezerwować go odpowiednio wcześniej. Jeśli się na to nie zdecydujesz, miej w zanadrzu kilka sprawdzonych pomysłów.
Ważne, aby przygotowane zabawy były integrujące, grupowe i zachęcały do rywalizacji. Zaplanuj koniecznie dużo ruchu i muzyki, a dzieci na pewno się rozkręcą. Propozycje zabaw na urodziny:
- Kalambury lub zagadki - możesz wymyślić wersję związaną z tematem przewodnim imprezy a do zabawy zaangażować także dorosłych.
- Zabawy z balonami - podziel uczestników przyjęcia na dwie drużyny, a po środku rozciągnij z drugim dorosłym koc. Zadaniem dzieci jest przerzucanie balonów przez koc, tak aby po stronie ich drużyny było ich jak najmniej.
- Muzyka stop - dzieci udają zwierzątka poruszające się w określony sposób po podłodze przy dźwiękach muzyki. Gdy się zatrzyma muszą zastygnąć w śmiesznej pozie. Wymyślcie jeszcze inne zabawy muzyczne z pokazywaniem.
Bonus: pomysły na zabawy podczas, których rodzic może leżeć
Kiedy już przerobisz wszystkie zabawy ruchowe oraz kreatywne, należy ci się nieco odpoczynku. Skorzystaj ze sprawdzonych pomysłów na aktywności, w których możesz wziąć udział na leżąco!
- Zabawa w lekarza - wciel się w pacjenta, który ma mnóstwo dolegliwości.
- Zabawa w rodzica i dziecko - tym razem to ty będziesz dzieckiem.
- Salon piękności - zamknij oczy i pozwól dziecku na zrobienie sobie szalonego makijażu.
- Masaż - poproś dziecko o rysowanie śladów zwierząt i pojazdów na twoich plecach albo ćwiczenie literek.
- “Moje oczy widzą…” - pomyśl o czymś w danym kolorze, zadaniem dziecka jest odgadnięcie tej rzeczy. Ze starszym dzieckiem możecie bawić się w odgadywanie wyrazów na dane litery.
Książki jako najlepsza zabawa dla dzieci w domu i nie tylko
Wspólne czytanie książek jest doskonałym sposobem spędzania czasu razem z dzieckiem.
Przyzwyczajaj malucha od samego początku do czytania i otaczania się książkami. Nie musisz od razu zbyt wiele kupować, zapisz dziecko do biblioteki i korzystajcie z wymian książkowych. Na rynku znajdziesz książki dla każdego wieku: od książeczek sensorycznych, czy z kontrastowymi elementami, przez książeczki z okienkami i ruchomymi elementami po opowieści i serie dla starszych dzieci. Niech czytanie będzie stanie się fajną zabawą w domu. Nasza wskazówka: korzystajcie także słuchowisk, nagrań książek i podcastów dla dzieci.
https://mamotoja.pl/przedszkolak/gry-i-zabawy/10-najlepszych-zabaw-na-urodziny-dziecka-26579-r1/
Nasze produkty lovela
Wybierz i kup produkty Lovela Family pasujące do Twoich potrzeb.
Polecamy jeszcze…
Te artykuły mogą być dla Ciebie ciekawe.